• História školy

• Máloktorá škola na Slovensku sa môže pýšiť  viac než storočnou históriou. Naša obchodná akadémia v školskom roku 2020/2021 vstúpila do 118. roku jej existencie.

Práve si podávali ruky dve storočia, keď na podnet Obchodnej a priemyselnej komory v Banskej Bystrici sa v roku 1902 otvorili brány 3-triednej vyššej obchodnej školy.

Svoju históriu začala písať ako Banskobystrická štátna vyššia obchodná škola. V roku 1905 dostáva od mesta vlastnú budovu (na terajšej Skuteckého ulici 11), kde pôsobila dlhých 71 rokov. Trojtriedny typ školy sa postupne zmenil na štátnu obchodnú akadémiu, neskôr niesol názov hospodárska škola, potom stredná ekonomická škola a od roku 1991 nesie názov Obchodná akadémia.

Od septembra 1976 sídli v modernom komplexe budov na Tajovského ulici 25.

Z jej bohatej histórie vyberáme niektoré zaujímavosti:

• Do 1. ročníka vtedajšej školy nastúpilo 48 žiakov. Ťažiskovými predmetmi boli: obchodná náuka, účtovníctvo, korešpondencia, kupecká aritmetika, obchodné, zmenkové a živnostenské právo, cudzí jazyk a iné. Dôležitý predmet bol krasopis, lebo v úradoch a podnikoch sa písalo len perom.

• V rokoch 1924-1928 študovala na škole aj Margita Figuli, neskôr významná slovenská spisovateľka.

• Škola začínala s technickou vymoženosťou - jediným písacím strojom, na ktorom sa učili písať pod dozorom učiteľa striedavo všetci žiaci. Na konci školského roku 1937/38 mala škola už 28 písacích strojov a uskutočnili sa aj prvé preteky v písaní na stroji.

• V súvislosti s historickými udalosťami pamätným sa stal najkratší školský rok 1944/45 v histórii školy, ktorý sa začal až 2. mája 1945.

• Zo záujmovej činnosti študentov najdlhšie pôsobil na škole spevácky súbor Povstalec.

• Škola prešla mnohými zmenami v obsahu učiva i v systéme vyučovania, rástol záujem o obchodnú akadémiu. Pre illustráciu - v školskom roku 1996/97 bolo na škole 29 tried s počtom žiakov 1066.

• V rokoch 1991 - 1996 bola súčasťou OA aj dievčenská odborná škola.

To sú len malé čriepky zo storočného diania školy. Podrobnejšiu históriu, spomienky bývalých učiteľov, absolventov nájdete aj v pamätnej publikácii, ktorú škola vydala v jubilejnom, stom, roku.

Ing. Marcela Kaliská