Zabezpečovať komplexnú pedagogicko - psychologickú starostlivosť o žiakov:

• Podporovať rozvoj osobnosti žiaka, rozvíjať u žiakov schopnosť prevziať zodpovednosť za seba a svoj rozvoj.
      • Poskytovať metodickú činnosť pre pedagogických pracovníkov školy.
      • Venovať pozornosť výkonovým zlyhaniam žiakov, narušeniu študijnej motivácie, nedodržaniu psychohygienických zásad štúdia, adaptačným problémom pri vstupe na SŠ a špecifickým problémom nadaných žiakov.
      • Poskytovať metodickú a informačnú pomoc žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom pri riešení osobných, osobnostných, výchovných a vzdelávacích problémov.
      • Osobitnú pozornosť venovať žiakom, ktorí majú sklony k záškoláctvu a prijímaním účinných preventívnych opatrení zamedziť jeho vzniku.
      • Venovať pozornosť problémovým žiakom s poruchami správania, učenia a žiakom zo sociálne slabých rodín.
      • Poradenská služba pri výbere ďalšieho štúdia.
      • Poskytovať včasné informácie pre budúcich záujemcov o štúdium a ich rodičom, zamestnávateľom, inštitúciám, ktoré majú záujem o spoluprácu.
      • Pripravovať a organizovať besedy pre jednotlivé ročníky.
      • Poskytovať konzultácie žiakom školy a ich zákonným zástupcom v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie.
      • Prerokovávať problémy týkajúce sa napomenutí, pokarhaní, prípadne znížených známok zo správania.
      • Spolupracovať s triednymi profesormi a vedením školy.

Hlavné ciele činnosti výchovného poradcu v spolupráci s koordinátorom prevencie a psychológom v oblasti rozvoja humanitného vzdelávania a výchovy

• Predchádzanie všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie, rasizmu a sociálno-patologických javov.
      • Pomoc pri realizácii preventívnych programov v súlade s Národným programom boja proti drogám.