• Marek ako občan Československa
        Marek Frauwirth sa narodil do chudobnej židovskej rodiny v poľsko-slovenskom pohraničí v roku 1911. Vychodil základnú školu v Tvrdošíne. Vo viere, že ho účtovníctvo dobre uživí, ho otec zapísal na Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, ktorú začal navštevovať v šk. roku 1926/1927. Prospechom zvlášť nevynikal, avšak skóre si napravil na Vysokej škole obchodnej, ktorú neskôr navštevoval v Prahe. V hlavnom meste Československa popri škole aj pracoval, napríklad ako účtovník vo firme Walter, alebo aj vedúci sekcie v pobočke Baťa na Václavskom námestí. Taktiež externe pracoval aj na slovenskom konzuláte v Prahe.

Vlastnosti a charakter

Okrem toho, že Marek zbieral skúsenosti v oblasti obchodu, mal aj bohatý vnútorný svet a umelecké cítenie – obdivoval divadlo, maľbu a jazyky, ktoré si cibril po svojich túlavých cestách Európou. Hovoril plynule po anglicky, nemecky, česky, rusky a po maďarsky. Pohrával sa s myšlienkou stať sa režisérom, navštevoval dokonca Konzervatórium. Od dvojitého štúdia však musel upustiť, pretože naň nemal peniaze.

Medzi rovesníkmi bol známy ako žoviálny, vtipný a vnímavý charizmatik. Na internáte bol vyhľadávanou spoločnosťou, viedli sa s ním diskusie o politike alebo umení.

Najlepšia investícia okrem kníh? Predsa cestovanie

Veľkou obľubou mu bolo cestovanie. Investoval doň takmer všetky svoje peniaze a nepotrpel si na pohodlie – prespával na lavičkách, lúkach, pod holým nebom. Zriedka v penziónoch a ešte zriedkavejšie v hoteloch. Precestoval všetky svetové strany Európy, od Nemecka cez Škandináviu a ZSSR až po Taliansko. V septembri 1939, keď nad Európou viseli husté mračná vojny, sa cestou z Talianska zastavil na Slovensku. Rodina ho presviedčala, aby sa nevracal do Prahy, ktorá už vtedy bola súčasťou Protektorátu Čechy a Morava, avšak neposlúchol, pretože sa ďalej chcel venovať odbornej činnosti.

Osudný 17. november

Osobnostné predpoklady mu veštili sľubnú budúcnosť. Nedostalo sa mu však možnosti zapísať sa do dejín na základe nejakého významného objavu, vynálezu alebo kreatívnej tvorby, ale kvôli tragédii. Dňa 17. novembra 1939 v ranných hodinách vtrhol do bytu Viliama Černianskeho, Frauwirthovho spolubývajúceho, pár nemeckých vojakov. Dožadovali sa totožnosti, obaja sa preukázali. Černiansky unikol osudu o vlások, no Mareka odviedli. Ešte v ten deň ho v priestoroch kasární v Ruzyni spolu s ôsmimi českými študentmi postavili k múru a popravili.

ODKAZ MAREKA FRAUWIRTHA

Jeho smrť sprevádzajú mnohé otázky. Bol jediný Slovák, ktorý sa dostal do skupiny zavraždených. Takisto už nebol študent, ale absolvent, a ani vodca niektorej z popredných študentských organizácií. Oficiálny dôvod popravy spočíval v potlačení nepokojov, a to popravením ich vodcov. Marek však nestál v čele protestov. K tomuto záveru mohli autority dôjsť mylne, a to na základe nešťastnej náhody. Jedného dňa Marek totiž stratil aktovku, kde mal svoje doklady a k nim protinacistické plagáty. Mimo ne aktovka obsahovala aj podklady pre tvorbu falošných pasov, ktoré Marek ako externý zamestnanec slovenského konzulátu v Prahe sprostredkovával emigrantom z Protektorátu, čím však naplnil definíciu nepohodlného pre režim. Pasov bolo údajne vydaných až 2248, pričom trasa viedla z Prahy do Belehradu. Frauwirth sa teda pričinil na záchrane množstva ľudí, ktorí mu možno dlžia aj svoj život. Aj keď nestál v čele protestov, jeho činnosť bola protinacistická, čím si privodil nemilosť autorít, ktoré ho zato tvrdo potrestali v režime stanného práva.

Prečo si Mareka Frauwirtha vážiť a vzhliadať k nemu?

Marek Frauwirth svojím konaním preukazoval odvahu. Pomohol zachrániť stovky ľudí, a nebyť jeho predčasnej smrti, pravdepodobne by si vyslúžil meno ako súčasť československej inteligencie. Dňa 17. novembra, kedy bol popravený, Protektorát zatvoril všetky české vysoké školy. Spolu s popravami to mal byť trest pre študentstvo za ich protinacistický protest, ktorý sa odohral dva dni predtým. Na pamiatku týchto udalostí je 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva. Oslava dňa študentstva bola tiež zámienkou masívneho zhromaždenia v roku 1989, pričom tento deň odštartoval Nežnú revolúciu. Frauwirthovo meno má teda symbolickú spojitosť so všetkým, čo si dnes ceníme – sloboda cestovať, tvoriť, myslieť a žiť. Spôsob, ktorým Marek Frauwirth žil, je v súlade s historickým odkazom, ktorý jeho osobná tragédia nesie.

Dôležitosť mravnosti

Život, ktorý Marek Frauwirth žil, je inšpiráciou. Dokazuje, že človek nemusí mať len jeden rozmer – môže byť mnoho vecí, nemusí spadať do jednej škatuľky. Je testamentom žitia; hovorí, že život je potrebné a nevyhnutné prosto žiť. Treba sa mu vystaviť a nechať sa ním ošľahať.

V živote sa človek nevyhnutne stretne so situáciami, kde bude mať eticky na výber. Bude stáť na križovatke, a aj zdanlivo malé rozhodnutie môže zmeniť jeho kurz. Pri týchto rozhodnutiach je jediná vec, ktorú má človek na pomoci – a tou je jeho vlastný charakter. Marek sa v kľúčových situáciách dokázal rozhodnúť v prospech odvahy a postaviť sa za slobodu. Nabral guráž a postavil sa hromotnému, strašidelnému režimu, ktorý svojich oponentov neváhal bez súdu zabíjať. Frauwirth svojím konaním riskoval vlastný život a dobre si to uvedomoval. To mu však nezabránilo robiť správnu vec. K takej odvahe, ktorú si jeho činy vyžadovali, je nutné vzhliadať. A vzhliadať treba aj k ochrane slobody, demokracie a individuality.