• VYHLÁŠKA č. 224/2022 Z. z.

        Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

        z 24. júna 2011

         

        (výňatok)

         

        IV. ČASŤ

        VŠEOBECNÉ POKYNY NA VYKONÁVANIE ODBORNEJ ZLOŽKY MATURITNEJ SKÚŠKY

         

        Maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre teoretické vyučovanie pre príslušný študijný odbor alebo pre zameranie príslušného študijného odboru uvedené v štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie a prípravu, podľa ktorého žiak štúdium začal.

        Maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou sa zverejnia sedem dní pred termínom konania teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky v príslušnej škole.

        Skúšajúci riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné a stimulačné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami žiaka a vedie žiaka k tomu, aby svoje názory odôvodňoval relevantnými argumentmi a využíval pri tom písomnú prípravu a tiež vlastné poznatky získané počas prípravy na maturitnú skúšku. Členovia predmetovej maturitnej komisie dbajú na to, aby žiak mohol na ich podnety reagovať plynulo a mal primeraný čas a pokoj na vyjadrenie svojich myšlienok.

        Pri ústnej forme internej časti maturitnej skúšky z predmetu teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa žrebuje jedna z 25 schválených tém.

         

        TEORETICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY

        Každá maturitná téma z TČOZ MS sa skladá z dvoch úloh (teoretická a praktická), je celoodborová, sumatívna. Predmetom  odbornej zložky je súbor odborných vyučovacích predmetov podľa učebného plánu príslušného študijného odboru (POE,  DAO, MEU, PKN, PRN, HVY, STA, TVZ, MAK, ADK, API, EKC, UCT, DUC, FJA, MGX, MOF, PFI, SEK, SPC, VCR).

         

        Celkovým hodnotením ústnej formy internej časti maturitnej skúšky z daného predmetu je stupeň prospechu, ktorý vzniká ako vážený priemer stupňov prospechu z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.

        Kritériá hodnotenia:

        a) porozumenie téme,

        b) používanie odbornej terminológie,

        c) samostatnosť prejavu,

        d) schopnosť aplikácie,

        e) správnosť a vecnosť odpovede.

    • Kontakty

      • Obchodná akadémia Mareka Frauwirtha, Tajovského 25, 975 73 Banská Bystrica
      • +421 48 423 07 00 - sekretariát
      • Tajovského 25, 975 73 Banská Bystrica 975 73 Banská Bystrica Slovakia
    • Prihlásenie