• Charakteristika predmetu

• Predmet odborná prax je neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Predstavuje dôležitú zložku v príprave budúcich absolventov na praktickú časť ich budúcej profesie, rozvíja odborné a praktické kompetencie žiakov. Odbornej praxe sa zúčastňujú žiaci  v 3. a 4. ročníku štúdia.

Prax nadväzuje na celý rad odborných predmetov: podniková ekonomika, účtovníctvo, právo a podnikanie, právna náuka,  daňová a odvodová sústava, administratíva a korešpondencia, hospodárske výpočty a štatistika, tovaroznalectvo, úvod do makroekonómie, aplikovaná informatika, ekonomické cvičenia, manažérska komunikácia i  na všetky  odborné voliteľné predmety: aplikovaná ekonómia, bankovníctvo, cestovný ruch, cvičenia z bankovníctva, cvičná firma, manažment osobných financií,  marketing, podnikanie v cestovnom ruchu, sprievodcovská činnosť.

Žiaci si zabezpečujú miesto výkonu praxe individuálne podľa vopred stanovených termínov. V prípade, že žiak nie je schopný zabezpečiť si miesto výkonu praxe sám, pomôže mu s umiestnením škola. Naša škola uprednostňuje umiestňovanie žiakov v súkromných organizáciách, v orgánoch štátnej správy a miestnej samosprávy (daňové úrady, úrady práce, mestské/obecné úrady, Sociálna poisťovňa a i.) a v peňažných ústavoch (banky, poisťovne).

Termíny realizácie odbornej praxe sú uvedené v Pláne práce školy pre príslušný školský rok nasledovne:

3. ročník – máj príslušného školského roka,

4. ročník – september/október príslušného školského roka.

Právnu stránku vykonávania odbornej praxe zabezpečí škola. Vyučujúci praxe (spravidla vyučujúci podnikovej ekonomiky) podrobne oboznámia žiakov s pokynmi, podmienkami a požiadavkami na realizáciu odbornej praxe.

Dokladom o realizácii odbornej praxe u zamestnávateľa je Zmluva o poskytovaní praktického vyučovania formou odbornej praxe (ďalej v texte len Zmluva), ktorú žiak dostane v dvoch vyhotoveniach pred začatím praxe. V stanovenom termíne je žiak povinný jeden exemplár potvrdenej a podpísanej Zmluvy odovzdať TU (príp. na sekretariáte školy).