• O predmete

• Predmet podnikanie v cestovnom ruchu sa zaraďuje medzi odborné, voliteľné predmety a je jedným z programov vzdelávacej neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.

Orientuje mladých ľudí vo svete cestovného ruchu, motivuje ich na zapájanie sa do diania vo svojom okolí, na komunikovanie s ľuďmi, zisťovanie potrieb regiónov a zákazníkov; učí ich hľadať nové riešenia pre rozvoj podnikania a aktívny cestovný ruch vo svojom regióne. Program hravou formou učí žiakov umeniu komunikácie a vnímaniu okolia z pohľadu zahraničných návštevníkov, rozpoznávanie ich záujmov, potrieb a priorít pri návšteve Slovenska. Informácie získavajú na internete, z webových stránok a priamou komunikáciou so žiakmi zapojenými do programu v iných mestách aj v iných krajinách. Spoznávajú tak tradície a záujmy iných kultúr, čo využívajú pri zostavení ponuky pre návštevníkov.

Pri výbere učiva sme vychádzali z profilu absolventa a prihliadali na jeho aplikáciu v ďalších odborných predmetoch. Vedomosti a zručnosti získané v predmete využijú žiaci v ostatných odborných a voliteľných predmetoch (podniková ekonomika, právna náuka, cvičná firma, aplikovaná ekonómia, cestovný ruch, tovaroznalectvo).

Výučba predmetu podnikanie v cestovnom ruchu je orientovaná do 3. ročníka štúdia.

Charakteristika učiva

Vo vyučovaní predmetu sa realizuje vzdelávací program neziskovej organizácie JA Slovensko, n. o. - Zručnosti pre úspech, využívajú sa moderné interaktívne vzdelávacie metódy, prvky integrovaného tematického vyučovania, e-learningové techniky, ktoré prispievajú k rozvoju zručností potrebných pre uplatnenie sa mladých ľudí na trhu práce. Učebné texty, cvičebnica a metodická príručka v anglickom a slovenskom jazyku sú sprístupnené na internetovej stránke programu, počas celého školského roka.

Tým, že sa vo vyučovaní predmetu využíva práca s webovými stránkami, umožní sa rozvoj počítačových a internetových zručností žiakov. V predmete podnikanie v cestovnom ruchu sa od žiakov očakáva, že budú pracovať aj v teréne – zisťovať informácie v komunite, o prírodných zaujímavostiach, výrobkoch a službách, ktoré sú turistom a návštevníkom k dispozícii. Výsledkom práce žiakov je zhotovenie vlastného podnikateľského plánu, ponukového katalógu, či propagačných materiálov o regióne.

Dôležitú úlohu v programe majú dobrovoľní konzultanti z podnikateľskej praxe, ktorí navštevujú triedy a pracujú so žiakmi tak, že vnášajú do vyučovacieho procesu praktické pohľady a vlastné skúsenosti z problematiky.

V programe sa organizujú súťaže – Social Innovation Relay pre podporu sociálneho podnikania a súťaž podnikateľských nápadov Môj projekt.

Po úspešnom absolvovaní predmetu môžu žiaci získať certifikát od JA Slovensko, n. o..