• O predmete

• Administratíva a korešpondencia je základný povinný odborný predmet na obchodnej akadémii, ktorého cieľom je poskytnúť vedomosti a zručnosti na úspešné vykonávanie odborných administratívnych prác. Obsah predmetu  je zameraný na získavanie zručnosti písať hmatovou metódou na klávesnici  počítača, v editovaní textu, obsluhe prostriedkov a zariadení, ktoré sa využívajú pri administratívnych prácach. Žiaci sa zdokonalia v presnom a rýchlom písaní, naučia sa pravidlá písania a formálnu úpravu textu podľa STN 01 6910 a ďalších súvisiacich noriem.

V predmete sa kladie dôraz na znalosť presného a dostatočne rýchleho písania ako predpokladu pre zvládnutie  úpravy a vyhotovovania písomností. Poskytuje žiakom vedomosti a zručnosti pri vypracúvaní písomnej personálnej agendy, interných písomností, jednoduchých právnych písomností, osobných listov, písomností v oblasti platobného styku ako aj súkromných písomností a vybraných písomností medzi občanmi a orgánmi štátnej správy a samosprávy. Učivo sa zameriava na aplikáciu odborného  administratívneho štýlu v písomnej komunikácii v úradnom a obchodnom styku pri dodržiavaní jazykových, štylistických a formálnych zásad podľa STN 01 6910 Pravidlá písania a úpravy písomností na PC.

Odborný predmet ADK svojím obsahom úzko nadväzuje na odborné i všeobecnovzdelávacie predmety a preto je dôležité uplatňovať medzipredmetové vzťahy tak, aby žiaci boli schopní využívať zručnosti v spracovaní informácií. Pre efektívnu výučbu treba využívať zručnosti a vedomosti z predmetu informatika a aplikovaná informatik, a to hlavne pri úprave textu a spracovaní tabuliek v užívateľských textových programoch WORD a EXCEL. Tvorba písomností a samostatné vypracúvanie dokumentov vyžaduje znalosť gramatiky, štylistiky v odbornom administratívnom štýle, preto sa vyžaduje aplikovať medzipredmetové vzťahy so slovenským jazykom.

Obsah učiva je súčasťou overovania zručností v praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky.

Charakteristika učiva

Výučba ADK  v 1. ročníku prebieha v programe ZAV a ATF.

Program ZAV je programovaná výučba písania na klávesnici. Na rozdiel od iných programov dostupných na trhu nejde o rutinnú výučbu, ale o metodicky dobre premyslenú koncepciu. Program je nastavený tak, aby sám organizoval databázu, do ktorej ukladá výkony (chybovosť, rýchlosť písania, úspešnosť v cvičeniach) a podľa tejto databázy generuje každému žiakovi individuálne precvičovacie texty cielené na osobné nedostatky. Každý žiak má individuálny prístup a pritom je aj veľmi efektívny, lebo nie je možné postúpiť do vyššej lekcie, bez zvládnutia predošlých lekcií. Možnosť otestovania domácej výučby (lekcia 1 – 100) je bezplatná. Na ďalšie pokračovanie si môže zakúpiť licenciu, ktorá nie je časovo viazaná.
          Cena časovo neobmedzenej licencie pre žiaka je 24,00 €. Zľava 50% platí na rodinné verzie (v prípade súrodencov na škole, prvá licencia je 25,00 €, druhá a ďalšie za 12,50 €).

Cieľom výučby v programe ATF je osvojiť si zručnosť písať presne a rýchlo na klávesnici počítača v prirodzenom prostredí súčasných počítačových editorov. Okrem základného výcviku pomáha tento program osvojiť si zručnosť vkladať do počítača údaje podľa obrazovky, vytlačenej predlohy alebo podľa diktátu. Žiaci sa môžu individuálne kontrolovať, hodnotiť, opakovať nesprávne odpisy a zvoliť si vlastné tempo práce.

Výučba v 2. ročníku je zameraná na zvyšovanie rýchlosti a presnosti odpisovaných textov, na úpravu textov pomocou korektorských značiek a na normalizovanú úpravu obchodných listov.

V 3. ročníku štúdia žiaci vyhotovujú  obchodné listy, v 4. ročníku je učivo zamerané na interné písomnosti v podniku, súkromné a osobné listy.

Vo všetkých ročníkoch sa overujú vedomosti a zručnosti písomnými prácami (vždy dve za polrok).

Výučba prebieha v učebniach ADK, alebo informatiky, žiaci majú k dispozícií počítače s potrebným softvérom (ZAV, ATF, MS WORD a EXCEL). Ak má žiak akékoľvek problémy s inštaláciou domácej výučby, môže precvičovať aj v škole v rámci krúžkov ADK.

Predmet vyučujú len učitelia s učiteľskou štátnou skúškou z ADK.