• O predmete

• Obsah výučby vychádza zo ŠVP 63, 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby, ISCED 3A, zo vzdelávacej oblasti „Praktické vzdelávanie, a z Národného štandardu finančnej gramotnosti,  ktoré sme uplatnili pri tvorbe vyučovacieho predmetu.

Predmet Manažment osobných financií je voliteľným (odborným) predmetom v 3. a 4. ročníku štúdia a má v sústave predmetov špecifické postavenie. Jeho zaradením do ponuky voliteľných predmetov dáva škola priestor pre získanie základov finančnej gramotnosti žiakov a prehĺbenie ich znalostí v tejto oblasti.

Jedná sa o špecifický vzdelávací program čo do obsahu i formy výučby. Obsah predmetu je spracovaný do podoby e-learningového vzdelávacieho programu, ktorý umožňuje učivo aktualizovať, rozširovať i redukovať. Je to moderný multimediálny vyučovací program, kde žiaci a vyučujúci majú možnosť využívať texty a postupy na internetovom portáli www.poznaj.sk. Na spracovaní materiálov výučbového portálu spolupracovali Nadácia pre deti Slovenska a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Voliteľný predmet manažment osobných financií je úzko medzipredmetovo previazaný s  vyučovacími predmetmi: podniková ekonomika, daňová a odvodová sústava, účtovníctvo, právna náuka, úvod do makroekonómie, hospodárske výpočty, štatistika, administratíva a korešpondencia, tovaroznalectvo, geografia, občianska náuka, dejepis, aplikovaná informatika, ekonomické cvičenia, manažérska komunikácia, i so všetkými odbornými voliteľnými predmetmi.

Výučba bude prebiehať v  učebni s pripojením na internet. Podľa možnosti absolvujú žiaci exkurziu alebo prednášky/besedy odborníkov z praxe, s ktorými budú schopní diskutovať na danú tému.

Absolvent má:

• orientovať sa v základných pojmoch a kategóriách zo sveta peňazí, rozumieť im a vedieť ich interpretovať a využívať,
          • efektívne využívať informačno-komunikačné technológie v pracovnom i osobnom živote,
          • rozvíjať schopnosti kooperácie a komunikácie,
          • nadobudnúť schopnosti potrebné pre tvorivú prácu,
          • rozvíjať vlastnú osobnosť,
          • rozvíjať schopnosť k celoživotnému učeniu sa,
          • rozvíjať schopnosť riešiť problémy pomocou vhodných analyticko-kritických metód myslenia,
          • pochopiť a osvojiť si ideu, že peniaze nie sú cieľom života, ale dôležitý nástroj potrebný pre život, a že človek ich získava hlavne prácou, ktorá je jednou z trvalých životných hodnôt,
          • pochopiť význam rozhodovania ako jednej kompetencií ktorou človek preberá zodpovednosť za svoje činy,
          • naučiť sa vyhľadávať spoľahlivé informácie pre rozhodovanie a využívať informačné technológie v rozhodovacích procesoch, ktoré súvisia s financiami,
          • vedieť sa orientovať v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca, rodiny a celej spoločnosti,
          • získať základné zručnosti v riadení osobných financií, osvojiť si myslenie a konanie zacielené na hospodárnosť,
          • získať prehľad o bankovom trhu, získať zručností ako komunikovať s bankou,
          • pochopiť dlh ako súčasť života modernej doby v širších súvislostiach,
          • byť pripravený na to, že žiť na dlh je síce v dnešnej dobe normálne, no v určitých životných situáciách aj veľmi ťažké,
          • uvedomiť si, že pocit bezpečia patrí k základným ľudským potrebám, hľadať prostriedky na uspokojenie tejto potreby v každej životnej etape, či už z vlastných alebo verejných zdrojov,
          • vedieť posúdiť riziká, ktoré ohrozujú zabezpečenie človeka počas života,
          • pochopiť princíp investovania a uvedomiť ši, že s investovaním je vždy spojené riziko.