• O predmete

• Výučba predmetu je orientovaná do 3. a 4. ročníka štúdia.

Predmet daňová a odvodová sústava má viesť žiakov k osvojeniu základných vedomostí z oblasti daní a odvodov, ktoré však nemôže byť samoúčelné, ale plne využiteľné a aplikovateľné v ekonomickom živote. Žiak si osvojí zručnosti pri vypracovaní daňových priznaní a orientácii v odvodovom systéme, vrátane reálnych odvodových prepočtov. Samozrejmosťou je vybudovanie určitého daňového povedomia a zodpovedného postoja k daňovým a odvodovým povinnostiam.

Daňová a odvodová sústava nadväzuje na základnú odbornú terminológiu nadobudnutú v podnikovej ekonomike. Obsah učiva je v súlade s profilom absolventa, prihliada na potreby ekonomickej praxe a uplatnenie teórie v praxi.

V predmete sa naplno využívajú medzipredmetové vzťahy, predovšetkým s podnikovou ekonomikou, účtovníctvom, ekonomickými cvičeniami a aplikovanou informatikou, ale i celou škálou voliteľných predmetov.

Cieľové zameranie

Výstupné všeobecné ciele predmetu:

• schopnosť pracovať s odborným textom, orientovať sa v množstve informácií,
          • schopnosť celoživotného vzdelávania a sledovania právnych a iných zmien súvisiacich nie len s odborným vzdelávaním absolventa,
          • schopnosť využiť naučené v praktickom živote, v tomto prípade predovšetkým schopnosť spracovať a podať daňové priznania,
          • nadobudnúť zručnosti vo využití IKT,
          • formovať a rozvíjať komunikačné zručnosti.

Výstupné špecifické ciele predmetu

• vysvetliť základné ekonomické kategórie z oblasti odvodov a daní,
          • používať platnú legislatívu,
          • poznať daňovú sústavu a odvodovú sústavu v SR,
          • použiť platné tlačivá,
          • použiť programy firmy KROS a portál www.financnasprava.sk  na podanie daňových priznaní,
          • vypočítať jednotlivé druhy daní, odvodov a dávok,
          • riešiť primerané praktické úlohy.