• O predmete

• Výučba predmetu daňovo-účtovnícke cvičenia (DUC) je orientovaná do 3. a 4. ročníka štúdia a je zaradený medzi odborné predmety praktického zamerania.

Predmet DUC má naučiť žiakov praktickému využitiu teoretických vedomostí v praxi za pomoci predovšetkým výpočtovej techniky. V dnešnej pretechnizovanej dobe je znalosť niektorých ekonomických postupov bez poznania IT technológií prakticky nevyužiteľná v reálnej ekonomike.

Žiak si v tomto predmete osvojí znalosť programu OLYMP a ALFA plus, ktoré spolu s programom OMEGA sú najpoužívanejšími ekonomickými programami v SR. Cieľom je, aby sa žiak naučil a pochopil nevyhnutné využitie informatiky pre spracovanie postupov a vedomostí nadobudnutých v teoretických predmetoch. DUC má využiť poznatky nadobudnuté v podnikovej ekonomike, účtovníctve a právnej náuke z oblasti personalistiky a miezd, v predmete DAO z oblasti daní a odvodov. V predmete sa naplno využívajú i medzipredmetové vzťahy s EKC a API, ale i celou škálou ďalších odborných predmetov.

Učivo 3. ročníka je zamerané

• na využitie ekonomického softvéru OLYMP, ktorý spracováva celú personálnu a mzdovú agendu. Žiak má vedieť teoretické východiská v tejto oblasti,  pochopiť ich využitie pre prax, ktoré je nemožné bez programového vybavenia. Konečným cieľom je spracovanie personálnej agendy a mzdy so všetkými súvisiacimi výstupmi
          • na využitie portálu Finančná správa  to pre potreby podania  daňového priznania DzP FO typu A a typu B. Zámerom je vedomosť vypracovať daňové priznanie s pochopením všetkých súvislostí.

Učivo 4. ročníka sa orientuje

• na využitie teoretických vedomostí z jednoduchého účtovníctva v programe ALFA plus,
          • nepriame dane - DPH
          • podanie daňového priznania DzP FO typu B a
          • daňového priznania dane z motorových vozidiel,

pričom konečným cieľom výučby je pochopenie teoretických pojmov v spojitosti s ich využitím v reálnych prepočtoch a primeraných ekonomických príkladoch. Učivo je vždy inovované v súlade s platnou legislatívou.

Výučba prebieha v učebniach vybavených počítačmi. Súčasťou týchto vyučovacích hodín je využitie ekonomických programov KROS – ALFA plus, OMEGA a OLYMP, ako i internetu.

Podľa možnosti zorganizujeme školenie i priamo s pracovníkmi daňového úradu a firmy Kros..