• O predmete

• Výučba predmetu cvičná firma je orientovaná do 3. a 4. ročníka štúdia.

Predmet cvičná firma je voliteľným odborným predmetom, ktorý má v sústave odborných predmetov špecifické postavenie. Koncepcia cvičnej firmy integrujúcim spôsobom rozvíja vedomosti z odborných predmetov ako je podniková ekonomika, účtovníctvo, daňová a odvodová sústava, právna náuka, aplikovaná informatika, administratíva a korešpondencia, hospodárske výpočty a štatistika, bankovníctvo, marketing, manažérska komunikácia a i.

Predmet cvičná firma prináša riešenie pre splnenie opakujúcich sa požiadaviek hospodárstva, ktoré sa vzťahujú na prax, na rozvoj a prehĺbenie zručností pri simulovaní základných operácií a prác, s ktorými sa žiaci budú stretávať v reálnych firmách, na reálnych pracoviskách. Ide o rozvoj tzv. kľúčových kvalifikácií, t. j. kompetencií konať, riešiť, rozhodovať, pracovať v tíme i korigovať svoju činnosť v podmienkach, ktoré sú veľmi podobné podmienkam v reálnej praxi. Práca v cvičnej firme zároveň rozvíja i cudzojazyčné kompetencie žiakov a integruje poznatky z informačných technológií pri praktickej komunikácii, prostredníctvom moderných prostriedkov výpočtovej techniky, počítačových programov a sietí.

Vyučovanie v cvičnej firme sa uskutočňuje v miestnosti vybavenej kancelárskym nábytkom, kancelárskou, informačnou a komunikačnou  technikou, v prostredí podľa možnosti podobnom  pracovisku reálnych firiem.

Cieľové zameranie

Výstupné všeobecné ciele predmetu:

• zvýšenie samostatnosti v práci žiakov,
          • rozvoj schopností komunikácie, spolupráce, tímovosti, kreativity, podnikateľského myslenia, zodpovednosti za vlastnú prácu  a prezentácie výsledkov vlastnej práce,
          • rozvoj jazykových vedomostí prostredníctvom komunikácie na medzinárodnom cvičnom trhu,
          • rozvoj schopností racionálne sa učiť, logicky myslieť, vzdelávať sa po celý život a orientovať sa v množstve informácií, vedieť ich vyhľadávať, triediť a pohotovo reagovať.

Výstupné špecifické ciele predmetu:

• upevniť, precvičiť, spojiť s praxou základné teoretické poznatky získané v predmetoch: podniková ekonomika, účtovníctvo, daňová a odvodová sústava, právna náuka, aplikovaná informatika, administratíva a korešpondencia, hospodárske výpočty a štatistika, bankovníctvo, marketing, manažérska komunikácia, cudzie jazyky a cudzojazyčná korešpondencia,
          • simulácia obchodných, administratívnych, personálnych, účtovných, marketingových a iných ekonomických operácií, s ktorými sa žiaci budú stretávať v reálnej praxi, ich nácvik, precvičovanie a spätná väzba.