• Charakteristika predmetu

• Vyučovací predmet Seminár z ekonómie sa vyučuje v 4. ročníku štúdia, ako súčasť programu Aplikovaná ekonómia neziskovej organizácie JA Slovensko (pokračovanie predmetu Podnikanie v JA firme).

Pri vypracovaní učebných osnov tohoto predmetu sme zohľadnili úroveň vedomostí žiakov z podnikovej ekonomiky a medzipredmetové vzťahy s predmetom úvod do makroekonómie. Na získanie základov finančnej gramotnosti a prehĺbenie znalostí v tejto oblasti, pre zamedzenie duplicity vo vyučovacom procese a podobnosti učebných osnov s voliteľným predmetom manažment osobných financií je do 4. ročníka štúdia zaradený projekt Poznaj svoje peniaze. Tematické celky online učebnice ekonómie a podnikania ako aj manažmentu osobných financií sú dodržané, celková koncepcia vyučovania týchto programov sa zachovala.

Teória ekonómie je vyučovaná pomocou unikátneho e-learningového vzdelávacieho systému. Na základe príkladov z praxe jednoducho a zrozumiteľne opisuje základné vlastnosti systému voľného trhu s dôrazom na súkromné vlastníctvo, cenový systém a konkurenciu. Interaktívny systém učebnice umožňuje rôzne variácie testovania študentov, prehľad ich študijnej aktivity a výsledkov. Žiaci využívajú Online učebnicu ekonómie a podnikania z portálu neziskovej organizácie JA Slovensko.

Manažment osobných financií je špecifický vzdelávací program čo do obsahu i formy výučby. Obsah predmetu je spracovaný do podoby e-learningového vzdelávacieho programu, ktorý umožňuje učivo aktualizovať, rozširovať i redukovať. Je to moderný multimediálny vyučovací program, kde žiaci a vyučujúci majú možnosť využívať texty a postupy na internetovom portáli www.poznaj.sk.

Učivo na portáli je rozdelené do deviatich tematických celkov, ku ktorým je spracovaná metodická príručka s otázkami, úlohami a cvičeniami a test ku každej kapitole.

Po splnení podmienok môžu žiaci získať certifikáty – online učebnica ekonómie a podnikania (podmienky stanovuje JA SR); Poznaj svoje peniaze (podmienky určuje ŠkVP a Nadácia pre deti Slovenska).