• O predmete

• V súčasnosti sa projektovanie stalo významným spoločenským nástrojom uplatňovania teoretických nápadov, myšlienok a vízií do reálneho života. Napriek faktu, že základom ľudskej spoločnosti a jej ekonomických činností je uspokojovanie ľudských potrieb, prvým krokom k napĺňaniu je ich príprava – projekt. V súlade s potrebami praxe vstupuje preto projektovanie, ako pomôcka podporujúca rozvoj cieľavedomosti, tvorivej činnosti a manažérskych praktík, aj  do procesu vzdelávania.

Výučba predmetu je orientovaná do 4. ročníka štúdia.

Úlohou predmetu je vysvetliť obsah pojmov a vzťahov v oblasti tvorby a riadenia projektov, podať teoretický aj praktický pohľad na tento proces. Predmet sa zameriava predovšetkým na vysvetlenie a osvojenie si procesu projektovania a základov riadenia procesov, ktoré sa zaoberajú riešením problémov regiónov, zhodnocovaním dostupného potenciálu a príležitostí.

Predmet zjednocuje teoretické poznatky zo všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov a v rámci praktických cvičení sa stáva nástrojom ako aplikovať myšlienky, vízie, nápady v reálnom živote.

Predmet obsahuje aj ekonomické pojmy, kategórie, javy, procesy a vzťahy medzi nimi, ktorých  osvojenie vedie k rozšíreniu ekonomického a podnikateľského myslenia, vytvára predpoklady pre úspešné zapojenie sa absolventov do praxe a zvyšuje ich adaptabilnosť na podmienky súčasného trhu práce. Pre zamedzenie duplicity vo vyučovacom procese s odbornými predmetmi sa vyučovací proces bude realizovať v prevažnej miere na praktickej báze.

Výučba prebieha v učebniach vybavených výpočtovou technikou a dataprojektorom s pripojením na internet.

Charakteristika učiva:

Prostredníctvom predmetu projektové minimum žiaci rozvíjajú zručnosti v oblasti komunikácie, prezentácie, sebaprezentácie, aj prácu v tíme.

Žiaci pracujú výhradne v tímoch (3 – 4 žiaci, podľa počtu žiakov v triede), pracujú na vlastnom malom projekte (môžu pracovať aj na reálnom projekte, ktorý je aktuálny v danom školskom roku), vypracúvajú pracovné listy, ktorými je určená postupnosť krokov pri vypracovaní a k obhajobe projektu. Projekty riešia problematiku regiónu alebo školy, vyučujúci plní úlohu konzultanta/poradcu pri riešení problémových úloh.

Žiak bude po absolvovaní predmetu schopný identifikovať a riadiť prácu v tíme, bude schopný vypracovať vlastný projekt/nápad, bude poznať a vedieť aplikovať v praxi základné prezentačné techniky, bude vedieť vytvoriť, pripraviť a prezentovať vlastné projekty/nápady. Absolvovaním získava základné zručnosti pre zamestnateľnosť a proaktívny prístup k rozvoju podnikavosti, schopnosť riešiť problémy, identifikovať, navrhnúť a rozvíjať svoj vlastný nápad.

Podľa možnosti absolvujú žiaci prednášky/workshopy/besedy odborníkov z praxe, s ktorými budú schopní diskutovať na danú tému.