• O predmete

• Predmet účtovníctvo sa vyučuje v troch ročníkoch (2., 3., 4. ročník) štúdia. Patrí k základným povinným odborným predmetom na obchodnej akadémii.

Predmet pomáha rozvíjať logické ekonomické myslenie kvantitatívnym zobrazovaním ekonomických javov, vzťahov a väzieb medzi nimi. Hlavným cieľom predmetu je získať vedomosti a zručnosti pri vedení podvojného a jednoduchého účtovníctva u rôznych podnikateľských subjektov. Žiaci získajú zručnosti pri vyhotovovaní kalkulácií, rozpočtov a vedení vnútroorganizačného účtovníctva účtovnej jednotky; pri vypočítaní základných ukazovateľov finančnej analýzy, prostredníctvom ktorých posudzujú finančné zdravie podniku. Tým získajú schopnosti správne hodnotiť ekonomické javy, analyzovať činnosti a využívať ich v riadení a kontrole.

Žiaci pracujú s originálnymi účtovnými dokladmi a výkazmi, využívajú ekonomický softvér na spracovanie účtovných operácií a obeh dokladov.