• O predmete

•

Výučba predmetu podniková ekonomika je orientovaná do všetkých ročníkov (1., 2., 3., 4. ročníka) štúdia.

Odborný predmet podniková ekonomika v študijnom odbore 6317 M obchodná akadémia je základným odborným predmetom v sústave odborných predmetov. Obsahuje ekonomické pojmy, kategórie, javy, procesy a vzťahy medzi nimi, ktorých zvládnutie je predpokladom štúdia všetkých ostatných odborných a voliteľných predmetov, ktoré vytvárajú základ ekonomického vzdelania žiakov. Vedie k rozvíjaniu schopnosti ekonomicky myslieť, učí žiakov jednať hospodárne a v súlade s etikou podnikania, odovzdáva žiakom vedomosti o podnikaní, podnikových činnostiach, marketingu, predajnej činnosti, financovaní podniku, finančnom trhu, o daňovej sústave, poisťovníctve a manažmente, učí žiakov základným ekonomickým zručnostiam, ktoré využívajú v praxi, učí žiakov využívať rôzne zdroje informácií na doplnenie ich vedomostí a k vypracovaniu jednoduchých samostatných úloh.

Žiaci nadobudnú široké ekonomické vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia úspešne sa uplatniť na trhu práce, prípadne majú možnosť ďalej sa vzdelávať na vysokých školách.

Podniková ekonomika ako nosný odborný predmet je úzko medzipredmetovo previazaný s  vyučovacími predmetmi účtovníctvo, právna náuka, úvod do makroekonómie, hospodárske výpočty, štatistika, administratíva a korešpondencia, tovaroznalectvo, geografia, aplikovaná informatika, ekonomické cvičenia, manažérska komunikácia, i so všetkými odbornými voliteľnými predmetmi – podnikanie v JA firme, v cvičnej firme, v cestovnom ruchu, cestovný ruch, marketing, cvičenia z bankovníctva, manažment osobných financií.

Výučba prebieha zväčša v kmeňovej učebni. Podľa možnosti absolvujú žiaci exkurziu do vybraného podniku alebo prednášky odborníkov z praxe, s ktorými sú žiaci schopní diskutovať na danú tému.

Výchovno-vzdelávací proces vyučovacieho predmetu smeruje k tomu, aby žiaci:

• poznali princípy projektovej práce.
          •  vedeli vyhotoviť podnikateľský plán,
          • mali poznatky z ekonomiky a riadenia podnikovej činnosti a poznali základné spôsoby dosiahnutia podnikateľských cieľov,
          • poznali podstatu a princípy výrobného, obchodného podniku, odbytového podniku, podniku služieb, cestovného ruchu a podnikateľskej činnosti,
          • chápali príčiny a dôsledky stavu a vývoja ekonomických javov a procesov,
          • aktívne používali ekonomické pojmy a ovládali ich súvislosti.