• O predmete

• Výučba predmetu tovaroznalectvo je orientovaná do 1. a 2 ročníka štúdia.

Oblasť má medzipredmetový charakter, dopĺňa vedomosti a zručnosti žiaka, získané vo všeobecnovzdelávacích  a odborných zložkách vzdelávania o najdôležitejšie poznatky a zručnosti súvisiace s jeho uplatnením vo svete práce. Tie by mu mali pomôcť  pri rozhodovaní o ďalšej profesijnej a vzdelávacej orientácii, pri vstupe na trh práce a pri uplatňovaní pracovných práv.

Cieľom vzdelávacej oblasti tovaroznalectvo je poskytnúť žiakom teoretickú prípravu na výkon kvalitných, hygienicky nezávadných a bezpečných služieb vo svojom odbore. Úlohou vyučovacieho predmetu tovaroznalectvo, ktorý patrí do kategórie odborných predmetov, je poskytnúť žiakom základné vedomosti o surovinách na výrobu výrobkov, odborné vedomosti o sortimentných druhoch tovarov, o ich charakteristike, úžitkových vlastnostiach, spôsoboch používania, ošetrovania, skladovania, hodnotenia tovaru.

Neoddeliteľnou súčasťou predmetu tovaroznalectvo sú cvičenia. Na cvičeniach si žiaci overia platnosť teoretického učiva a získajú základné skúsenosti a zručnosti z oblasti hodnotenia a posudzovania niektorých druhov tovarov. Absolvent v tejto vzdelávacej oblasti musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo prepísané obsahovými štandardmi.

Výučba bude prebiehať v kmeňovej učebni. Podľa možnosti absolvujú žiaci exkurziu do vybraného podniku.

Cieľové zameranie

• upevniť poznatky a prehĺbiť vedomosti o kvalite, systéme ochrany spotrebiteľa, o dizajne,
          • oboznámiť žiakov s platnými legislatívnymi normami,
          • získavať základné poznatky o hodnotení tovaru, o normalizácii a normách, o ochrane úžitkových vlastností,
          • poznať základné charakteristiky jednotlivých sortimentných skupín tovarov,
          • zásady skladovania, ošetrovania a hodnotenia kvality tovarov,
          • ovládať spôsoby spracovania surovín na hotové výrobky,
          • aplikovať zásady správnej výrobnej praxe (HACCP),
          • vedieť zásady spotrebiteľskej výchovy a ochrany spotrebiteľa,
          • ovládať hygienické prepisy pri manipulácii s tovarom.