• O predmete

• Predmet právna náuka je zaradený v sústave odborných predmetov. Vychádza zo skutočnosti, že znalosť práva je pre absolventov obchodnej akadémie nevyhnutná a potrebná pre výkon ich budúceho povolania.

Pri výbere učiva sme vychádzali z profilu absolventa a prihliadali na jeho aplikáciu v ďalších odborných predmetoch. Žiaci nadobudnú vedomosti z teórie práva, systém práva v SR, naučia sa aktívne používať pojmy z tejto oblasti a ovládať ich súvislosti, orientovať sa v právnych normách a predpisoch, v platnom právnom poriadku, nadobudnú zručnosti pri práci so Zbierkou zákonov, nadobudnú vedomosti zo základných odvetví práva (ústavné, občianske, rodinné, obchodné, pracovné, trestné). Výučba smeruje k tomu, aby si žiaci vážili zákon a chápali nevyhnutnosť dodržiavania právnych noriem pre efektívne fungovanie celej spoločnosti v demokratickom a právnom štáte, upevňovali morálne a charakterové vlastnosti ako zodpovednosť, dôslednosť, presnosť, disciplinovanosť, vlastenectvo a úctu k právu, uprednostňovali riešenie problémov vzájomnou dohodou, pri dodržiavaní právnych predpisov a v prípade potreby sa domáhali práva legálnymi prostriedkami.

Právna náuka je medzipredmetovo previazaná s ostatnými odbornými predmetmi, najmä podnikovou ekonomikou, úvodom do makroekonómie a tovaroznalectvom, odbornými voliteľnými predmetmi podnikanie v JA firme, v cvičnej firme, v cestovnom ruchu, manažment osobných financií a všeobecnovzdelávacími predmetmi občianska náuka a etika.

Charakteristika učiva

Predmet je zaradený do 3. ročníka štúdia a obsahuje základné pojmy teórie práva, vedomosti o právnom systéme a základné kódexy právnych odvetví, najmä Ústavy SR, Občianskeho zákonníka, Obchodného zákonníka a Zákonníka práce. Nadobudnuté vedomosti umožnia žiakom úspešne sa uplatniť na trhu práce, poznať svoje práva v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, majetkových vzťahov, poznať a rozvíjať občianskoprávnu zodpovednosť, zodpovednosť za škodu, obchodné záväzkové vzťahy, rôzne typy zmlúv a ich uzatváranie, žiaci získavajú poznatky o právach a povinnostiach občana, o právach a povinnostiach právnických a fyzických osôb, ktoré sú potrebné pre výkon svojho budúceho povolania, naučia sa pracovať so Zbierkou zákonov, s originálnymi právnymi písomnosťami a inými dostupnými materiálmi.

Vyučovanie bude prebiehať v kmeňovej učebni. Podľa možnosti sa žiaci zúčastnia na súdnom pojednávaní alebo na prednáške odborníka z praxe.