• O predmete

• Výučba predmetu je orientovaná do štvrtého ročníka štúdia.

Predmet  úvod do makroekonómie je odborným predmetom, ktorý má v sústave odborných predmetov špecifické postavenie. Zaradením do učebného plánu v štvrtom ročníku nadväzuje na odborné vedomosti, ktoré žiaci získali v základných odborných predmetoch z oblasti mikroekonomiky a rozvíja ich z makroekonomického aspektu. Je úvodom do náročnej makroekonomickej problematiky a umožňuje získať základné vedomosti z oblasti makroekonómie. Žiaci si prehlbujú znalosti z oblasti základných ekonomických zákonov, trhového mechanizmu, ekonomického cyklu, hospodárskej politiky i medzinárodných vzťahov.

Úvod do makroekonómie vedie k rozvíjaniu schopnosti ekonomicky myslieť, učí žiakov využívať rôzne zdroje informácií na doplnenie ich vedomostí a k vypracovaniu jednoduchých samostatných úloh.

Uchádzačom o vysokoškolské štúdium ekonomického zamerania poskytne základné vedomosti a zručnosti potrebné pre úspešné zvládnutie prijímacích skúšok.

Medzipredmetovo je previazaný so širokou škálou predmetov - podniková ekonomika, daňová a odvodová sústava, voliteľné predmety, ale aj s dejepisom, geografiou a občianskou náukou.

Cieľové zameranie

• schopnosť orientovať sa v ekonomickom dianí doma i vo svete,
          • schopnosť orientovať sa  v základných makroekonomických kategóriách, rozumieť im a vedieť ich interpretovať a využívať,
          • vysvetliť základné makroekonomické pojmy a kategórie, ekonomické zákony a typy ekonomických systémov,
          • popísať  vývoj ekonomického myslenia,
          • vysvetliť podstatu trhu a fungovanie trhového mechanizmu,
          • vysvetliť hospodársky kolobeh a jeho makroekonomické výstupy,
          • oboznámiť žiakov so základnými fázami ekonomického cyklu, príčinami cyklického vývoja a jeho prejavmi ako sú nezamestnanosť a inflácia,
          • oboznámiť žiakov so základmi makroekonomických aspektov peňazí a ich úlohou v trhovej ekonomike,
          • oboznámiť žiakov s cieľmi a úlohami hospodárskej politiky štátu a jej jednotlivými nástrojmi,
          • získať vedomosti z oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov, medzinárodnej ekonomickej integrácie, medzinárodného menového systému s dôrazom na Európsku menovú úniu,
          • uviesť žiakov do problematiky globálnych celosvetových problémov.

„Bol to práve Smith, ktorý bol najväčším ekonómom, lebo dokázal prenikavo uchopiť a jasne rozpoznať ústredné problémy ekonomickej vedy“

(F. A. Hayek)