• Charakteristika predmetu

• Obsah výučby vychádza zo štátneho vzdelávacieho programu 63, 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby služby I, II  (ISCED 3A). Výučba predmetu sprievodcovská činnosť je orientovaná do 4. ročníka štúdia a priamo nadväzuje na predmet Podnikanie v cestovnom ruchu.

Cieľom predmetu je získať vedomosti o podstate sprievodcovskej činnosti, o jej formách a význame, o jej riadení a organizácii, a praktické zručnosti: schopnosť komunikovať s účastníkmi organizovaného cestovného ruchu, s obchodnými partnermi (pracovníkmi cestovných kancelárií, dodávateľmi služieb a pod.) rozvíjanie organizačných schopností, schopnosť operatívne riešiť nepredvídané situácie, a v neposlednej miere schopnosti odborného výkladu.

Vedomosti a zručnosti získané v tomto predmete využijú žiaci v ostatných odborných predmetoch,
          v ďalšom štúdiu, ale najmä v praktickom živote.

Charakteristika učiva:

Žiaci získavajú v tomto predmete prehľad o základných pojmoch sprievodcovských služieb, oboznamujú sa s charakteristikou osobnosti sprievodcu cestovného ruchu, psychologickými aspektmi jeho činnosti, so stručným náčrtom vývoja sprievodcovskej činnosti všeobecne a na Slovensku, s požiadavkami na vykonávanie funkcie sprievodcu v súčasnosti, s právnou úpravou vzťahu sprievodcu a cestovnej kancelárie, tiež s metodikou prípravy sprievodcu na zájazd, pobyt, vystupovaním a výkladom. Učivo sa ďalej zameriava na problematiku pracovnej agendy pred, počas a po ukončení zájazdu, pobytu, vrátane vyhodnotenia a vyúčtovania zájazdu, pobytu.

Súčasťou vyučovania je aj riešenie modelových situácií a úloh, ktoré umožňujú utvrdiť prebrané učivo. Počas štúdia žiaci vypracovávajú projekt zájazdu/pobytu vo vybranom regióne.

Výučba bude prebiehať v klasickej učebni, v učebni s možnosťou videoprojekcie, alebo v počítačovej učebni.