O predmete
Výučba predmetu bankovníctvo je orientovaná do tretieho a štvrtého ročníka štúdia.
Odborný predmet bankovníctvo v študijnom odbore 6317 6 obchodná akadémia je voliteľným predmetom v sústave odborných predmetov. Obsahuje ekonomické pojmy, kategórie, javy, procesy a vzťahy , predovšetkým z bankového prostredia, ktoré nadväzujú na všetky ostatné odborné predmety a vytvárajú tak základ ekonomického vzdelania žiakov. Pri výbere učiva sme vychádzali z profilu absolventa a prihliadali na jeho aplikáciu v ďalších odborných predmetoch. Prihliadali sme aj na primeranosť a proporcionalitu učiva podľa schopností žiakov.
Predmet bankovníctvo vedie k rozvíjaniu schopnosti logického ekonomického myslenia a orientácii
v ekonomických javoch, vzťahoch a väzbách medzi nimi. Učí žiakov konať so zmyslom pre presnosť, pravidelnosť, pravdivosť, úplnosť údajov a hospodárne, v súlade s etikou podnikania. Odovzdáva žiakom vedomosti o financiách, mene, finančnom systéme SR, o bankovej sústave, o podnikaní v komerčnej banke a o základných bankových operáciách. Učí žiakov osvojiť si základnú bankovú terminológiu a základným bankovým zručnostiam, ktoré využijú v bankovej praxi. Učí žiakov využívať rôzne zdroje informácií na doplnenie ich vedomostí a k vypracovaniu jednoduchých samostatných úloh.Žiaci nadobudnú bankové ekonomické vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia úspešne sa uplatniť na finančnom trhu, prípadne majú možnosť ďalej sa vzdelávať na vysokých školách.
Predmet bankovníctvo je úzko medzipredmetovo previazaný s vyučovacími predmetmi podniková ekonomika, účtovníctvo, právna náuka, úvod do makroekonómie, hospodárske výpočty a štatistika, administratíva a korešpondencia, aplikovaná informatika, ekonomické cvičenia, manažérska komunikácia i s ostatnými voliteľnými predmetmi – aplikovaná ekonómia, cvičná firma, podnikanie v cestovnom ruchu, cestovný ruch a marketing.
Výučba bude prebiehať v kmeňovej učebni a podľa možnosti i podľa charakteru učiva i v učebni vybavenej internetom. Žiaci absolvujú exkurziu do vybranej komerčnej banky alebo besedu s odborníkom z finančnej praxe, s ktorým sú žiaci schopní diskutovať na danú tému.
Cieľové zameranie
Výstupné všeobecné ciele predmetu:
- schopnosť komunikovať a spolupracovať s ľuďmi,
- schopnosť racionálne sa učiť a vzdelávať sa po celý život a pružne sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam života,
- schopnosť orientovať sa v množstve informácií, rozumieť im a vedieť ich využívať,
- schopnosť riešiť problémy a prevziať zodpovednosť za výsledky rozhodnutia.
- formovať mravné vedomie a rozvíjať tvorivé myslenie,
- schopnosť logického ekonomického myslenia a orientácia v ekonomických javoch, vzťahoch a väzbách medzi nimi,
- konať hlavne so zmyslom pre presnosť, pravidelnosť, pravdivosť a úplnosť údajov,
- kladne prezentovať morálne vlastnosti pracovníka bankových i nebankových finančných inštitúcií.
Výstupné špecifické ciele:
- vysvetliť ekonomické pojmy, kategórie a vzťahy medzi nimi v oblasti peňažníctva, finančného systému, bankových činností, v platobnom styku, v poisťovníctve,
- vypočítať ekonomické veličiny, posúdiť ich z hľadiska kvantitatívneho a kvalitatívneho,
- riešiť primerané bankové úlohy, navrhnúť postup riešenia a vyvodiť závery z pohľadu banky,
- vedieť aktívne používať odbornú bankovú terminológiu,
- vysvetliť postavenie a fungovanie finančného a bankového sektoru ako celku,
- vedieť vymedziť činnosti centrálnej banky a komerčných bánk,
- poznať produkty a služby komerčných bánk, ktoré poskytujú svojim klientom,
- ovládať zúčtovanie bezhotovostných transakcií, vrátane platobných nástrojov i pri cezhraničných prevodoch peňažných prostriedkov,