• Hodnotenie a klasifikácia

• Hodnotenie žiakov bude v súlade s platnou legislatívou a založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Žiaci budú hodnotení na základe vypracovania zadaných praktických úloh napr. vo forme daňového priznania.

V priebehu polroka musí byť žiak vyskúšaný minimálne dvakrát. Praktickú úlohu žiaci vypracujú podľa podkladov učiteľa vždy po prebraní určitej tematickej skupiny.

Hodnotenie žiakov budeme vykonávať známkou na základe percentuálneho (resp. bodového) vyjadrenia alebo slovným hodnotením. Pri slovnom hodnotení učiteľ ocení klady a vysvetlí žiakovi v čom sa má zlepšiť. Hodnotenie vyjadrené percentami resp. bodmi budeme používať pri hodnotení písomného prejavu žiaka, pričom výkon budeme hodnotiť komplexne vzhľadom na vynaložené úsilie žiaka.

Praktické úlohy budú hodnotené v každom výstupe. Výsledná známka sa určí z celkového percentuálneho hodnotenia nasledovne:

Stupeň hodnotenia                            Percentuálna hodnota

Výborný (1)                                                      100 % - 90 %

Chválitebný (2)                                                  89 % - 75 %

Dobrý (3)                                                           74 % - 50 %

Dostatočný (4)                                                   49 % - 30 %

Nedostatočný (5)                                               29 % -   0 %

Stupeň 1 – výborný                              100 % - 90 %

Žiaka budeme klasifikovať, ak celistvo, presne a úplne ovláda pojmy, definície, zákonitosti a ovláda ich praktický obsah v súlade s požadované učebnými osnovami. Vie ich logicky používať a chápe interakcie medzi nimi. Dokáže samostatne a tvorivo uplatňovať znalosti pri riešení  teoretických a praktických úloh. Výstupy zadaní sú na požadovanej úrovni.

Stupeň 2 – chválitebný                          89 % - 75 %

Žiaka klasifikujeme, ak ovláda učivo požadované učebnými osnovami v podstate celistvo a samostatne ho uplatňuje pri riešení praktických úloh. Jeho výstup má menšie nedostatky v presnosti a správnosti. Výsledky jeho činnosti sú spravidla bez podstatných nedostatkov.

Stupeň 3 – dobrý                                    74 % - 50 %

Žiaka klasifikujeme, ak má nepodstatné medzery v úplnosti, celistvosti a presnosti v požadovaných poznatkoch v zmysle učebných osnov. Má menšie nedostatky v tvorivosti a pri riešení úloh, ale jeho myslenie je v podstate správne. Vo výsledkoch jeho činnosti sa prejavujú častejšie nedostatky v správnosti a výstižnosti.

Stupeň 4 – dostatočný                          49 % - 30 %

Žiaka klasifikujeme, ak má v požadovaných vedomostiach závažné medzery. Je málo pohotový. Pri využívaní vedomostí je nesamostatný a jeho myslenie je spravidla málo tvorivé. Jeho výstupy májú väčšie nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Pri riešení praktických úloh sa vyskytujú závažné chyby.

Stupeň 5 – nedostatočný                      29 % -   0 %

Žiaka klasifikujeme, ak si neosvojil vedomosti požadované učebnými osnovami úplne a celistvo. Má v nich vážne medzery a nedostatky. Nie je samostatný v myslení, v jeho úlohách sa vyskytujú chyby a závažné nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Absentuje u neho logické myslenie.