• Hodnotenie a klasifikácia

• Cieľom systému kontroly a hodnotenia žiakov je poskytnúť žiakovi spätnú väzbu, prostredníctvom ktorej získa informácie o tom, ako danú problematiku zvláda, čo sa naučil, v čom sa zlepšil a v čom má ešte nedostatky.

Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov.

Pravidlá hodnotenia žiakov v predmete aplikovaná informatika:

Pri klasifikácii výsledkov v predmete aplikovaná informatika sa v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov hodnotí:

• schopnosť žiaka posudzovať a uplatňovať poznatky a zručnosti pri riešení  praktických úloh,
          • kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,
          • schopnosť vyhľadávať informácie z digitálnych zdrojov, ich spracovanie a primeranú prezentáciu,
          • vedieť vyjadriť spracovávanú ekonomickú úlohu graficky, tabuľkou, schémou, mapou, obrázkom,
          • schopnosť žiaka posudzovať správnosť použitých postupov pri riešení rôznych úloh, schopnosť argumentovať a diskutovať o kvalite a efektívnosti rôznych postupov,
          • porozumenie požadovaných pojmov, princípov a zručností, schopnosť ich vysvetliť, zdôvodniť, uviesť príklad.

Výsledná klasifikácia zahŕňa nasledovné formy a metódy overovania požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov:

• písomné – testy, previerky, referáty, projekty, domáce úlohy,
          • praktické – praktické cvičenia – úlohy,
          • ústne – ústne prezentovanie osvojených základných pojmov (logické a praktické súvislosti).

Výsledky vzdelávania žiaka sa v predmete aplikovaná informatika klasifikujú podľa nasledovných kritérií:

Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 90 %. Vie analyzovať zadané úlohy a problémové úlohy a samostatne navrhnúť primeraný postup na ich riešenie. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov. Svoje znalosti a zručnosti vie prezentovať samostatne.

Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 75 %. Vie analyzovať zadania a problémové úlohy a samostatne navrhnúť primeraný postup na ich riešenie. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov. Svoje znalosti a zručnosti vie prezentovať na dobrej úrovni.

Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 50 %. Zadania vie riešiť pomocou známych postupov a metód. Svoje znalosti a zručnosti vie prezentovať na priemernej úrovni.

Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje, ak obsahový aj výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 30 %. Žiak ovláda základné pojmy a vie predviesť jednoduché zručnosti. Postupom riešenia zadania rozumie len čiastočne. Svoje znalosti a zručnosti vie vysvetliť a prezentovať na podpriemernej úrovni.

Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak obsahový aj výkonový štandard predmetu neovláda ani na 30 %. Žiak nie je schopný riešiť zadania a úlohy. V predmete aplikovaná informatika nemá ani základné zručnosti z práce s informačných a komunikačných technológií, nerozumie princípom fungovania týchto technológií.