• Klasifikácia

• Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z platnej legislatívy, ktorá upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v SR.

Žiaci budú hodnotení z ústneho i písomného prejavu. Hodnotené budú tiež referáty, samostatná práca v priebehu skúšania, práce na projektoch a pod.

V priebehu polroka musí byť žiak vyskúšaný minimálne trikrát, z toho aspoň raz ústne. Písomné skúšanie sa uskutoční vždy súhrnne za tematický celok formou neštandardizovaného didaktického testu, ktorý si pripravia jednotliví vyučujúci. Písomné skúšanie v jednotlivých témach zvážia individuálne príslušní vyučujúci.

Hodnotenie žiakov budeme vykonávať známkou, percentuálnym (resp. tomu zodpovedajúcim bodovým hodnotením) alebo slovným hodnotením. Pri slovnom hodnotení učiteľ ocení klady a vysvetlí žiakovi v čom sa má zlepšiť. V hodnotení žiakov sa zohľadní systematickosť v práci, ochota spolupracovať počas celého klasifikačného obdobia, zodpovednosť, iniciatíva a  plnenie si domácich úloh. Hodnotenie vyjadrené percentami resp. bodmi budeme používať pri hodnotení písomného prejavu žiaka a projektoch, pričom výkon budeme hodnotiť komplexne vzhľadom na vynaložené úsilie žiaka.

Stupeň hodnotenia

Percentuálna hodnota

Výborný (1)

100 % - 90 %

Chválitebný (2)

89 % - 75 %

Dobrý (3)

74 % - 50 %

Dostatočný (4)

49 % - 30 %

Nedostatočný (5)

29 % -   0 %

Pri ústnom vyskúšaní oznámime žiakovi výsledok ihneď. Pri ústnom prejave žiaci používajú správnu odbornú terminológiu, hovoria súvislo, zrozumiteľne, jazykovo správne, poznajú súvislosti medzi javmi a sú schopní nadväzovať aj na vedomosti a zručnosti ostatných odborných predmetov (medzipredmetové vzťahy) a poznatky aplikovať v praxi.

V písomnom prejave žiaci pracujú z odborného hľadiska správne, presne, a dôsledne, pracujú samostatne alebo tímovo, dbajú aj na jazykovú a grafickú stránku písomného prejavu. Výsledky hodnotenia písomných skúšok oznámime žiakovi a predložíme k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.

Pri určovaní stupňa prospechu v danom klasifikačnom období budeme prihliadať na dôležitosť a váhu jednotlivých známok. Váhy sú určené v pomere 1 : 2 nasledovne:

váha 1 – písomné skúšanie v rámci témy, referáty, domáce úlohy,

váha 2 – ústna odpoveď, súhrnné písomné skúšanie za tematický celok, projekty.

Výsledná známka za klasifikačné obdobie bude vyčíslená váženým aritmetickým priemerom.