• Klasifikácia

• Hodnotenie žiakov bude v súlade s platnou legislatívou pre hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl a založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe.

Žiak bude za klasifikačné obdobie vyskúšaný najmenej trikrát.

Hodnotenie žiakov budeme vykonávať známkou, percentuálnym, resp. tomu zodpovedajúcim bodovým hodnotením a slovným hodnotením. Hodnotená bude samostatná práca v priebehu klasifikačného obdobia, práce na projektoch; Pri každom hodnotení použijeme všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v tomto ŠkVP.

Pri ústnom vyskúšaní oznámime žiakovi výsledok ihneď. Pri ústnom prejave žiaci používajú správnu odbornú terminológiu, hovoria súvislo, zrozumiteľne, jazykovo správne, poznajú súvislosti medzi javmi a sú schopní nadväzovať aj na vedomosti a zručnosti ostatných predmetov a poznatky aplikovať v praxi.

Písomné skúšanie - neštandardizované didaktické testy, cieľové otázky pre písomné cvičenia a frontálne skúšanie pripravujú vyučujúci. Kritériá hodnotenia budú súčasťou neštandardizovaného didaktického testu. Otázky v didaktickom teste neprevýšia stanovenú úroveň vzdelávacích výstupov v jednotlivých tematických celkoch. Výsledky didaktického testu budú významnou súčasťou hodnotenia žiaka.

Hodnotenie projektov - súčasťou hodnotenia bude aj prezentácia týkajúca sa ľubovoľne zvoleného regiónu, resp. oblasti z práve preberaného tematického celku. Každý žiak musí v priebehu školského roka spracovať a prezentovať jednu ním zvolenú tému. Pri slovnom hodnotení učiteľ ocení klady a vysvetlí žiakovi v čom sa má zlepšiť.

Kritériá hodnotenia prezentácie:

a) dodržanie pokynov pre tvorbu prezentácie                     10 bodov

b) technická úroveň spracovania (jazyk, forma...)               20 bodov

c) obsahová stránka (odb. terminológia, aktuálnosť...)       25 bodov

d) vlastná prezentácia                                                         30 bodov

e) dodržanie časového limitu                                                5 bodov

f) schopnosť a úroveň odpovedí na otázky z diskusie        10 bodov

Spolu                                                                                 100 bodov

Práce na projektoch budú hodnotené v každom výstupe. Výsledná známka z projektu sa určí z celkového percentuálneho hodnotenia.

Klasifikácia testu a projektov:

Stupeň hodnotenia

Percentuálna hodnota

Výborný (1)

100 % - 90 %

Chválitebný (2)

89 % - 75 %

Dobrý (3)

74 % - 50 %

Dostatočný (4)

49 % - 30 %

Nedostatočný (5)

29 % -   0 %

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Prihliada sa pritom na systematickosť v práci žiaka, na jeho osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snahu, iniciatívu, ochotu  a schopnosť spolupracovať počas celého klasifikačného obdobia, pri projektových prácach dodržiavanie termínov, presnosť, precíznosť spracovania a úroveň prezentovania projektovej úlohy.

Stupeň prospechu nebudeme určovať na základe jednoduchého priemeru známok; budeme prihliadať na dôležitosť a váhu jednotlivých známok. Váhy sú určené v pomere 1 : 2 nasledovne:

váha 1 – písomné a ústne skúšanie v rámci témy, domáce úlohy,

váha 2 – súhrnné písomné skúšanie za tematický celok, prezentácia/projekt.

Výsledná známka za klasifikačné obdobie bude vyčíslená váženým aritmetickým priemerom