• Chata M.R.Štefánika pod Ďumbierom, Nízke Tatry - Travelguide.sk TURISTICKÝ VÝSTUP NA CHATU M. R. ŠTEFÁNIKA v rámci projektu Fit´n ´Green  ( Erasmus+ )

        V jedno októbrové ráno sa jedenásť študentov druhých a tretích ročníkov spolu s p. učiteľkou Mikuštiakovou  a s  p. učiteľkou Bielou  vydalo na dvojhodinovú túru na Chatu M. R. Štefánika v Nízkych Tatrách. Počasie bolo ideálne,  všetci zvládali výstup v primeranom tempe – s menšími prestávkami kvôli natáčaniu videa a foteniu.
        Na takmer storočnú chatu sme vo vetre dorazili ešte predpoludním. Od Trangošky po Chatu M. R. Štefánika sme prekonali 640 výškových metrov. Na hrebeni Nízkych Tatier sme sa kochali krásnou  farebnou jesennou prírodou.
        Po hodinovom oddychu na chate sme sa vydali na zostup na Trangošku, kde nás už čakal autobus. Nikto cestou dole netušil, aký top zážitok  nás ešte čaká. Ten prišiel na konci zostupu, keď sa nám do cesty priplietol pravý tatranský maco. Vidieť, ako sa medveď na vás díva z 20 metrov,  bol pre všetkých zúčastnených zážitok na celý život.

                                                                                                                                  Mgr. Milota Mikuštiaková

        Autorkami  krátkeho videa z turistického výstupu sú  A. Apfelová a E. M. Gnidová z III. B triedy.

        👉 link na video

         

        Vlajka Srbska | Statnevlajky.skKrátkodobé školiace podujatie pre zamestnancov v partnerskej  krajine  Srbsko

        Návšteva  Srbska sa konala  od 18.10. 2021 do 22.10. 2021.

        Cesta sa týkala medzinárodného projektu Erasmus+, Fit’n’ Green , do ktorého je naša škola zapojená .

         Išlo o učiteľské stretnutie dvoch partnerov v projekte, Slovenska a Srbska, bez účasti Nemecka, ktoré je koordinátorom celého Erasmus+  projektu.

        Cieľom krátkodobého projektového pracovného stretnutia bolo:

        • spoznať projektových partnerov osobne
        • stretnúť sa s vedením partnerskej školy
        • stretnúť sa osobne so študentmi partnerskej školy, členmi projektového tímu Srbska
        • zhodnotiť doterajšiu spoluprácu na projekte
        • vypracovať logo projektu Fit’n’Green
        • prediskutovať ďalšie smerovanie a náplň projektu
        • naplánovať vzájomné projektové stretnutia a aktivity so žiakmi z projektových krajín
        • spoznať priestory školy a jej okolie
        • vymeniť si skúsenosti s projektovou prácou a možnosťami financovania  jednotlivých projektových aktivít

        Cesta viedla cez Rakúsko letecky do Srbska do hlavného mesta Belehrad. Tam nás čakali dvaja učitelia, členovia projektového tímu , Maja a Alexandar,  a urobili nám krátku prehliadku centra Belehradu. Navštívili sme mestskú pevnosť  s parkom, odkiaľ bol krásny výhľad na sútok dvoch veľkých riek Sávy a Dunaja.

        Okrem toho sme obdivovali Katedrálu sv. Sávu, ktorý je hlavným chrámom srbskej pravoslávnej cirkvi. Súčasne je to najväčší pravoslávny chrám v Srbsku a na Balkáne a jeden z najväčších na svete. Je pomenovaný podľa srbského národného hrdinu a svätca svätého Sávu, ktorý žil v rokoch 1175 až 1236 na území stredovekého srbského štátu v období jeho najväčšieho rozkvetu. Je to monumentálna stavba s nádhernými maľbami vo vnútri katedrály, ktoré svojou dokonalosťou nikoho nenechajú ľahostajným.

        Autom sme potom odcestovali do cieľa našej cesty , do mesta Novi Sad, ktorý je od Belehradu vzdialený okolo 90 km.

        Na druhý deň sme sa stretli s ďalšími členmi projektového tímu- s Biljanou a Dianou, učiteľkami jazykov a cestovného ruchu,  ako aj s riaditeľom partnerskej školy.  Predstavili sme navzájom naše školy a hovorili o ďalšom napredovaní nášho spoločného projektu.

         Keďže srbština patrí medzi slovanské jazyky, mnohé slová nebol problém porozumieť aj keď komunikačným jazykom nášho projektu aj celej návštevy bola angličtina.

        Partnerská škola v Novom Sade ma ekonomické zameranie a patrí k najväčším v Srbsku – má okolo 2000 žiakov vo veku 15-19 rokov , pochádzajúcich z celej Vojvodiny. Pripravuje svojich žiakov na profesie ekonomicko-gastronomického charakteru ako aj v sektore reštauračných služieb.

        Vyučovanie prebieha v dvoch budovách a v doobedňajšej a poobedňajšej smene, inak by sa množstvo študentov nedalo zorganizovať. Škola má aj vlastnú kuchyňu, v ktorej sa učia žiaci variť a vlastnú reštauráciu, v ktorej prebieha prax budúcich čašníkov a kuchárov.

        Budova školy ako aj priestory nám pripomínali naše školy v minulosti, bolo vidno, že existujú už dlhý čas a že krajina ani mesto nemohla ešte využiť finančnú pomoc Európskej únie na ich rekonštrukciu a vylepšenie, keďže Srbsko ešte nepatrí medzi členské krajiny EU. To ale nemá vplyv na úroveň a kvalitu vyučovacieho procesu ako aj vedomosti a zručnosti absolventov školy. Bolo možné pozorovať, že jazyková kompetencia v anglickom jazyku bola na vysokej úrovni nielen u študentov , ale dokonca aj u miestnych obyvateľov na ulici alebo v obchode,  keď sme potrebovali poradiť.

        Na druhý deň našej návštevy sme spolu s projektovými partnermi a žiakmi pracovali na vytvorení loga pre náš projekt. Logo malo vystihovať náplň a myšlienku projektu Fit’n’Green, čiže zdravie, pohyb a ochrana životného prostredia v jednom. Okrem toho sme plánovali ďalšie kroky nášho projektu a hlavne možnosti výmenných pobytov našich žiakov v partnerských školách, pokiaľ to pandemická situácia dovolí, čo by žiaci, členovia projektových tímov určite ocenili.

        Na tretí deň sme mali prehliadku mesta Novi Sad so žiakmi, ktorí sú zapojení do projektu. Prehliadka bola zameraná nielen na historické a kultúrne miesta mesta, ale aj na miesta, kde sa dá zdravo tráviť voľný čas. Na prehliadke nás sprevádzalo sprievodné slovo žiakov, ktorí predstavili každé miesto a povedali pár zaujímavostí o danom mieste. Keďže bol zase slnečný deň prechádzka mesto bola príjemným zážitkom.

        Novi Sad, druhé najväčšie mesto Srbska, leží na Dunaji a malo na tomto mieste historický vplyv. V dávnej minulosti to bol dôležitý obchodný uzol medzi Belehradom a Budapešťou.

        Pri Dunaji je vybudovaný športový areál pre obyvateľov mesta, kde môžu tráviť voľný čas a zašportovať si. Okrem ihrísk pre loptové hry sú tu vybudované cyklotrasy, dráhy na inline korčuľovanie alebo posilňovacie stroje .

        Mesto ponúka krásne možnosti na prechádzky aj v centre aj v blízkom okolí. V centre stojí Kostol sv. Márie a v neďalekej uličke je Slovenský kostol. V neďalekom parku sa dá pristaviť  pri sochách srbských dejateľov alebo významných osobností.

        Dominantou mesta je pevnosť  Petrovaradin, ktorá mala strategický význam v období
        Rakúsko- Uhorska- ochraňovala oblasť pred vpádmi Turkov. Dodnes sa zachoval systém katakomb a tunelov a pevných hradieb , ktoré dnes slúžia ako miesto stretnutí s možnosťou ochutnať typické srbské jedlá a kochať sa výhľadom na celé mesto a mosty cez rieku Dunaj.  

        Súčasťou pevnosti je aj hodinová veža a jej zvláštnosťou je, že malá ručička sa vymenila s veľkou, a to kvôli tomu, aby rybári na Dunaji boli schopní určiť čas z diaľky.
        Na terasách sú lavičky, kde si môžete vychutnať panorámu mesta .

        Pri návšteve mesta a informačnej agentúry sme zistili ako veľa má srbská kuchyňa spoločné so slovenskou. Propagačné materiály ponúkajú ochutnávky typickej srbskej kuchyne, súčasťou ktorej sú napríklad buchty s makom, plnená paprika, plnený kapustový list, šúľance s makom alebo pečené koleno so zeleninou, ktoré sú aj nám dobre známe.

        Na záver môžeme skonštatovať, že krátka projektová návšteva splnila naše očakávania a ciele. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu na našom projekte a hlavne na návštevu našich partnerov u nás na Slovensku.

        👉  link fotky

        👉  programme_C1.pdf

        Mgr. Viera Chovancová,  Mgr. Milota Mikuštiaková

         

         SECRET SANTA ( Erasmus+)

        Secret Santa  je vianočná aktivita, ktorej cieľom bolo podporiť komunikáciu medzi študentmi partnerských škôl spolupracujúcich v projekte Fit´n´Green.  Navyše išlo o splnenie úlohy, pri ktorej žiaci museli využiť svoje praktické zručnosti, umelecké sklony a angličtinu.

        Každá partnerská škola pripravila vianočné prekvapenie pre určenú partnerskú školu. My sme posielali darčeky nemeckým študentom a nám prišli darčeky od Srbov.

        V prvom rade sme vyrobili  vianočné pozdravy, do ktorých každý študent z nášho projektového tímu napísal prianie a opísal zaujímavú vianočnú tradíciu, ktorú v ich rodine dodržiavajú.  Ako darčeky sme vybrali predmety, ktoré boli dekorované slovenským folklórnym vzorom alebo vyrobené na Slovensku. Týmto sme chceli priblížiť nemeckým študentkám jedinečnosť a originalitu našej kultúry a zároveň ich aj potešiť. ( viď fotky) Podľa videa, ktoré natočili z otvárania darčekov, môžeme usúdiť, že sa im náš výber páčil .

        Naši študenti boli taktiež obdarovaní predmetmi , ktoré im budú pripomínať spoluprácu so srbskou partnerskou školou z Nového Sadu. Ako magnetka mesta , hrnček s menom darcu  a vianočné prianie potešili každého zúčastneného  si môžete pozrieť  v krátkom videu, ktoré sme pri tejto príležitosti natočili.

        👉  link fotky
        👉  link video

        Mgr. Milota Mikuštiaková

         

         Krátkodobá výmena skupín žiakov v rámci projektu Erasmus+ , ktorá sa konala v Duisburgu, Nemecko 

        Pretrvávajúca zložitá pandemická situácia spôsobila, že sme prvú krátkodobú výmenu skupín žiakov zrealizovali až v druhom roku trvania projektu. 

        V dňoch 21. - 25. marca 2022 sa 11 žiakom a 2 sprevádzajúcim vyučujúcim podarilo úspešne vycestovať do Duisburgu v Nemecku, kde sídli naša partnerská škola ( koordinátor)- Krupp Gymnasium. 

        Nakoľko je mesto situované v spolkovej republike Severné Porýnie-Vestfálsko,  väčšinu cesty sme absolvovali letecky na trase Budapešť- Dortmund a späť. Po namáhavej ceste od skorého rána sme sa poobede ubytovali v B&B hoteli Duisburg, ktorý sme si vybrali kvôli jeho výhodnej polohe – 200 m od vlakovej stanice a 10 minút pešo do centra mesta. 

        V utorok dopoludnia sme navštívili Krupp Gymnasium, kde nás privítali nemecké žiačky a vyučujúce zapojené do projektu. Po krátkej prehliadke školy sme sa spolu celé dopoludnie venovali športovým aktivitám - rôznym loptovým tímovým hrám a  intenzívnemu fitness tréningu na záver. Potom nás čakal spoločný obed v reštaurácii v meste. Poobede nás žiačky sprevádzali po meste, kde nám ukázali a  prezentovali najzaujímavejšie pamätihodnosti Duisburgu. Deň sme zakončili  návštevou vysvietenej oceľovej atrakcie „Tiger&Turtle“, po ktorej sme vyliezli, aby sme sa z výšky  kochali  pohľadom na nočný Duisburg. 

        V stredu ráno, v slnečnom  jarnom počasí, sa oba tímy vybrali užiť si nemeckú prírodu a vidiek. Po dvojhodinovej turistike v  mierne kopcovitom teréne a v zmiešanom lese sme zavítali na súkromnú biofarmu.  Jej majiteľka nás zaujímavo previedla a oboznámila so všetkým, čím sa farma zaoberá - voľný chov sliepok na produkciu vajec (1 ks= 0,55 centov), malý chov hovädzieho dobytka a skleník, kde sa zelenina pestuje bez akejkoľvek chémie. Exkurzia farmou bola zážitková, interaktívna a veľmi poučná. Na záver sme mali možnosť vidieť  a ochutnať produkty z biozeleniny a ovocia, ktoré si farma sama vyrába a predáva. 

        V štvrtý deň ( štvrtok) sme  v spoločnosti nemeckého tímu  navštívili hlavné mesto regiónu - Dusseldorf. Všímali sme si ako sa uplatňuje myšlienka „GREEN“ vo veľkomeste. Zistili sme, že majú zavedené prísne pravidlá ohľadom jazdy autom po farebne odlíšených zónach mesta. Vodiči si musia zakúpiť nálepku, ktorá ich oprávňuje jazdiť v určitej zóne. Na eliminovanie individuálnej dopravy majú posilnenú ekologickú mestskú dopravu vo forme električiek, metra; veľa ľudí tiež jazdí na bicykloch. Zaujímavou atrakciou mesta je televízna veža (240,5 m vysoká) a dlhá promenáda popri rieke Rýn. Z kupoly veže sme sa kochali nádherným panoramatickým výhľadom na mesto a na jeho riečny prístav. Napriek tomu, že je to obrovské industriálne mesto, všetko lemovala zeleň, parčíky, stromy, kvitnúce narcisy. Aj v tých najmodernejších častiach mesta sme videli ako  zeleň  vyrastá z modernej budovy alebo tvorí celú jej fasádu. Samozrejme, našli sme aj krásne historické budovy ako sú radnica, veža, atď. 

        Po naplnení všetkých cieľov  výmeny , s novými skúsenosťami , pestrými zážitkami a intenzívnej komunikácii v anglickom jazyku, sme sa v piatok večer šťastne vrátili domov. 

                                                                                                                                    Mgr. Milota Mikuštiaková 

        👉  link fotky      
        👉  link video
        👉 programme_C2.pdf

         

        Vlajka Srbska | Statnevlajky.skKrátkodobá výmena skupín žiakov v Novom Sade, Srbsko v rámci projektu Erasmus+ 

        Našu druhú zahraničnú výmenu a návštevu  partnerskej školy v Novom Sade sme uskutočnili v týždni od 9. - 13. mája 2022 .
        O chvíle plné dojmov, zážitkov a nových priateľstiev sa s nami podelili dve študentky v nasledujúcich riadkoch: 

        Ráno bolo živé a na raňajkách  prekvapivo veľa ľudí. Švédske stoly ponúkali viacero druhov pokrmov: základné cereálie, vajíčka, pečivo, zeleninu či maslo, ale aj špeciálne srbské pochúťky ako klobásy, tradičné slané palacinky, či čerstvo upečený chlieb. Všetkým sa nám začali zbierať slinky pri pohľade na tie dobroty. Po výdatných raňajkách sme mali ešte asi pol hodinku na prípravu na prvé stretnutie so srbskými študentmi, partnermi v projekte. Ich historicky vyzerajúca škola, z ktorej vyšli,  na nás pôsobila trochu netradične. Ale ako sa hovorí, nesúď knihu podľa obalu. Zoznámili sme sa s veľmi milými žiakmi aj vyučujúcimi a  snažili sa čo najlepšie komunikovať po anglicky. Darovali nám šiltovky s logom Erasmu+ a nášho Fit´n´Green projektu,  a potom sme sa spolu vybrali na Dunajskú pláž. Chôdze bolo celkom dosť a počasie teplé. Prešli sme okolo vysokoškolskej časti mesta, pozorujúc dychberúce budovy a parky. Zamierili sme na piesočnatú pláž, ktorú tu nazývajú STRAND. Srbi nemajú more ale táto pláž im ho postačujúco nahradí. Dunaj v skutočnosti vyzerá oveľa lepšie ako na fotkách. Všetci,  ktorí sa chceli osviežiť, mohli vojsť do vody. Srbi  na nás zvedavo pozerali, keď sme si robili fotky v Dunaji a užívali  slnko a vodu.  

        Smerom do mesta bol park. Bol upravený na športové aktivity,  dal sa tam hrať volejbal, basketbal alebo behať. Taktiež tam nechýbali rôzne detské ihriská a chatky na prenájom . Jednu zo spomínaných športových aktivít sme si vyskúšali aj my , keď sme si zahrali plážový volejbal. Veselí domáci nám požičali loptu a všetci, ktorí sa nebáli konkurencie,  sa zapojili do hry. Užili sme si tam veľa zábavy. 
        Nový Sad má ohľadom športu dosť čo ponúknuť. Po celom meste sú vybudované cyklotrasy a dráhy pre korčuliarov, pešie zóny na pokojnú prechádzku alebo si môžete zašportovať  na strojoch v akomkoľvek parku, či na  ihrisku vonku.  
        Na obed nás hostitelia zaviedli do svojej školskej cvičnej reštaurácii, ktorá na prvý pohľad vyzerala veľmi luxusne . Podaktorí sme ostali zaskočení , či sa máme správať ako v drahej reštaurácii alebo ako v školskej jedálni. No s prvým sústom veľmi chutného jedla sme na to rýchlo zabudli. Dobrota tohto jedla sa rozhodne nedala porovnať so školskými obedmi. Keď sme dojedli, čakalo na nás ešte prekvapenie v podobe dezertu, medovo karamelového koláčika, poliateho čokoládovým topingom, dochuteného rozomletými orieškami a s vanilkovou zmrzlinou na vrchu.  
        Jeden večer sme sa vybrali na druhý  breh Dunaja pozrieť si starú pevnosť Petrovaradín, z ktorej sme si užívali romantický západ slnka a prechádzku v posledných slnečných lúčoch dňa. Nevedeli sme sa na tú krásu vynadívať a samozrejme ,  po chvíli sme mali v mobile plno fotiek. Po tme sme sa vracali späť do hotela, kde nás po ceste uchvátil pohľad na zaujímavo vysvietené budovy. Celé mesto dýchalo históriou a tradíciou. Nápad sadnúť si na chvíľu večer na námestie a dať si ovocný kokteil prebehol našimi mysľami okamžite, keď sme zbadali milé kaviarničky otvorené do noci. Priateľská atmosféra doslova lákala okoloidúcich posadiť sa a chvíľu si vychutnávať ničnerobenie. Tiež to bola dobrá príležitosť lepšie sa spoznávať so Srbmi a vytvárať nové priateľstvá. Navzájom sme sa učili niektoré slová z našich rodných jazykov. S dobrým nápojom v ruke a obklopení  inšpiratívnymi  citátmi sme plne žili v krásnom momente,  strácajúc pojem o čase. Noc vytvárala rúško tajomstva, čím doladila naše dojmy takmer k dokonalosti. 
        Mimo mesta Nový Sad sme navštívili malebné mestečko Sremski Karlovci. Staré mesto pôsobilo dovolenkovým dojmom.
        V areáli najstaršieho bilingválneho gymnázia v Srbsku sme si zahrali basketbal  alebo sme sa prechádzali v kráľovskom lesoparku. Neďaleko na nás čakal moderný športový areál, kde si všetci chlapci  zahrali basketbal a dievčatá volejbal. 
        Myslím, že môžem hovoriť za všetkých,  keď poviem, že sa nám v srbskom  Novom Sade veľmi páčilo. Preto za ním nesmieme roniť slzy, ale snáď  rozmýšľať  nad ďalším  výletom tým smerom. Ďakujeme Erasmus+ za skvelé zážitky a krásne spomienky. 

        Ema Margita Gnidová a Martina Segečová, III.B 

        👉  link fotky
        👉  link video
        👉  programme_C3.pdf

         

         Návšteva partnerskej školy z Nemecka- projekt Erasmus+

        Návšteva partnerskej školy z Duisburgu, Nemecko ( 7. -  11. jún 2022) bola poslednou projektovou aktivitou, ktorej sme sa zúčastnili ako tím.

        Prvý deň sme im predstavili našu školu, ktorá sa im veľmi páčila. Navštívili sme rôzne triedy a odborné učebne aj počas vyučovania. Neskôr sme sa v telocvični venovali rôznym športovým aktivitám. . .V pôvodnom  pláne sme mali korčuľovanie na kolieskových korčuliach v parku SNP ale  daždivé počasie nám to prekazilo. Nevadí, aj tak sme si všetci zašportovali. Najviac sa tešili z volejbalu a stolného tenisu, ktoré sme  hrali v zmiešaných tímoch. Po chutnom spoločnom obede v miestnej reštaurácii  sme im spravili prehliadku centra Banskej Bystrice. Každý člen slovenského tímu mal za úlohu porozprávať  v angličtine o jednej pamätihodnosti. Našim hosťom sa najviac páčili historické budovy a námestie.

        Na druhý deň sme sa rozhodli popýšiť horami, a preto sme Nemcov zobrali do Západných Tatier. Vybrali sme si ľahší turistický výstup na Žiarsku chatu. Z parkoviska zo Žiarskej doliny nám to trvalo cca 1 hodinu 15 minút. Postupne sa nám otvárali výhľady na hory, vhodné na pohľadnice, či do kalendárov. Všade nás obklopovala zeleň a neskôr  strmé  štíty a žľaby, v ktorých sa stále držal sneh.  Počasie nebolo ideálne, no aj tak sme si všetci tento deň užili .

        Posledný spoločný deň sme začali exkurziou vo firme AlfaBio, ktorá vyrába tofu syr a iné tofu produkty. Rozdelili nás do dvoch zmiešaných skupín. Prvá skupina išla do výroby, kde sme sa obliekli do hygienických overalov, nasadili čiapky na vlasy a návleky na nohy. Pred vstupom do výrobnej prevádzky  sme si poriadne vydezinfikovali ruky . Bolo veľmi zaujímavé vidieť, ako sa to celé vyrába. Následne sa skupiny vymenili a my sme si pozreli a vypočuli prezentáciu o firme a jej výrobe. V nemeckom tíme je 8 vegetariánov a tí v udivení postupne zisťovali, že niektoré výrobky poznajú a konzumujú . Na záver prezentácie sme si overili svoje vedomosti v súťažnom kvíze a exkurziu zakončili ochutnávkou výrobkov.

        Návšteva Harmaneckej jaskyne bola „topka“ na záver. Naša cesta začala v Dolnom Harmanci. Z autobusovej zastávky sme kráčali 35 minút veľkým „strmákom“ cez krásny les, kým sme dorazili k jaskyni. Na vstup sme si trochu počkali ale stálo to za to. Počas hodinovej prehliadky sme vyšli 1040 schodov a videli veľa zaujímavých vecí ( spiaci netopier) a kvapľových útvarov- napríklad sochu Švejka a Ľudovíta Štúra, nástenné vodopády, hlavu ryby či leva- všetko vytvorené prírodou. Aj na nemeckých študentoch a ich učiteľoch bolo vidieť, že ich jaskyňa zaujala  a všetci odchádzali unavení ale spokojní a s krásnym zážitkom.

        Táto trojdňová návšteva sa nám všetkým veľmi páčila. Boli sme radi, že sme sa mohli s našimi priateľmi opäť stretnúť .

         Bohužiaľ týmto sa pre nás projekt Erasmus + končí ale odnášame si z neho nové kamarátstva, poznanie iných kultúr, plynulejšiu angličtinu a hlavne veľa fotiek a jedinečných zážitkov.

        L. Mydlárová (III. C), N. Šimovičová ( III. B) a Z. Kevélyová ( II. B)

        👉  link fotky
        👉  programme_C4.pdf

         

        Diseminácia:

        👉 link fotky

        Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pdf QUESTIONS_FOR_FINAL_EVALUATION_OF_THE_PROJECT_FIT.pdf

        Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pdf Vyhodnotenie_ziackych_dotaznikov_po_druhom_roku_trvania_projektu_Fit.pdf

         

    • Kontakty

      • Obchodná akadémia Mareka Frauwirtha, Tajovského 25, 975 73 Banská Bystrica
      • +421 48 423 07 00 - sekretariát
      • Tajovského 25, 975 73 Banská Bystrica 975 73 Banská Bystrica Slovakia
    • Prihlásenie