• Charakteristika učiva

•

Predmet Podnikanie v JA firme predstavuje relatívne ucelený výklad základov ekonomickej teórie a jej aplikáciu v praxi trhového hospodárstva. Praktický charakter predmetu sa dosahuje prostredníctvom modelových situácií simulujúcich fungovanie trhu a realizáciu vlastných podnikateľských zámerov žiakov. Vyučovací proces je založený na metodike „učenie zážitkom“.

Učivo predmetu Podnikanie v JA firme sa vysvetľuje na praktických príkladoch s využitím podkladov z podnikovej praxe, správ z masmédií, štatistických správ a pod.

Vyučovanie prebieha v skupinách 15 – 25 žiakov.

Počas vyučovania predmetu a najmä počas realizácie praxe JA firmy sa spolupracuje s miestnym podnikateľom, manažérom, ktorý pôsobí ako konzultant – poradca.

JA firma (v súčasnosti študentská firma; povinný modul pre každú triedu)

JA firma ponúka praktické ekonomické, finančné a podnikateľské vzdelávanie, postavené na metóde „learning by doing“, Modul umožňuje žiakom i pedagógom  dynamickým a netradičným spôsobom  zoznámiť sa s finančným a ekonomickým riadením firmy. Žiaci rozvíjajú svoje vzdelávacie, komunikačné, personálne a pracovné kompetencie.  Žiaci si v priebehu jedného školského roka založia vlastnú firmu, ktorá pod vedením učiteľa a konzultanta funguje ako ktorákoľvek iná spoločnosť na trhu.

V priebehu práce sa zoznámia s praktickou stránkou podnikania a riadenia firmy (majú príležitosť prakticky  si vyskúšať rôzne  firemné pozície, učia sa riadiť porady, komunikovať na úrovni  manažmentu firmy, overiť si úskalia v internej  komunikácii  firmy, zoznamujú sa so zodpovednosťou zamestnancov v rámci  organizačnej štruktúry študentskej spoločnosti), učia sa spolupracovať, tvorivo myslieť a riešiť problémy.

Po založení spoločnosti si žiaci volia manažment, emisiou akcií získajú základné imanie. Na základe marketingového prieskumu následne pripravujú podnikateľský plán a realizujú výrobu a predaj produktov podporovaný marketingovými aktivitami a vedením účtovnej agendy. Žiaci rozhodujú o zameraní JA firmy, či bude výrobná, alebo bude poskytovať služby, o zákazníckej orientácii, o internom riadení firmy. Učia sa, že bez manažérskeho riadenia, tímovej spolupráce
          a internej komunikácie v študentskej spoločnosti úspech nedosiahnu. Manažment firmy musí zaistiť jej úspešnosť a finančnú stabilitu.

Žiaci sú zodpovední za  svoje rozhodnutia. Svoju úspešnosť si overujú tým, či dosiahli finančnú výkonnosť a ich firma (študentská spoločnosť) prosperuje. Na záver školského roka činnosť ukončia účtovnou závierkou, pripravia výročnú správu, vyplatia dividendy svojim akcionárom a spoločnosť zlikvidujú podľa platných predpisov.

Program neprebieha len na fiktívnej báze, ale žiaci pracujú s reálnymi peniazmi a ponúkajú reálne výrobky a služby.

Činnosť JA firmy a rozvoj žiakov je podporený projektmi a súťažami (Veľtrh podnikateľských zručnosti,  a iné, ktoré v príslušnom školskom roku vyhlasuje JA SR, n. o.).

Po splnení podmienok stanovených JA SR, n. o. môžu žiaci získať certifikát.