• Súťaže

• Súťažné disciplíny

1. Súťaž v spracovaní informácií na počítači má tri súťažné disciplíny:

a) písanie na počítači,
          b) úprava textu na počítači - UTX,
          c) profesionálne spracovanie textu – wordprocessing.

1. Žiak má právo súťažiť v troch súťažných disciplínach, ak spĺňa súťažné kritériá jednotlivých súťažných disciplín.
          2. Súťažné disciplíny sa vyhodnocujú samostatne, pre každú disciplínu sa vypracúva osobitná výsledková listina.

Súťažné úlohy a podmienky účasti v súťaži

A. Písanie na počítači

1. Súťaž v písaní na počítači pozostáva z 10-minútového odpisu textu z 3-stranovej papierovej predlohy.
          2. Podmienkou účasti v súťaži je splnenie kvalifikačného limitu vyjadreného minimálnym počtom čistých úderov za minútu podľa tejto tabuľky:

Súťažné kolo

Minimálny počet čistých úderov za minútu

Prípustné percento chýb

Školské kolo

určí predseda školskej komisie

Krajské kolo

270 úderov

Celoštátne kolo

Určí COK podľa najlepšieho  výkonu z krajských kôl a zoradí  do počtu limitu schváleného na  CK

do 0,25

1. Postupujúcich žiakov určí celoštátna komisia výberom na základe výsledkov krajského kola.
          2. Celkový počet účastníkov celoštátneho kola je limitovaný počtom 20 žiakov.

B. Úprava textu na počítači

1. Úlohou žiaka je upraviť text zo súboru vopred uloženého komisiou do počítača. Text má približne 7 500 úderov a upravuje sa pomocou všeobecne používaného textového editora na základe papierovej predlohy. Súťažná predloha obsahuje 150 úloh vyznačených normalizovanými korektorskými značkami.
          2. Úprava textu môže obsahovať tieto úlohy: vynechanie, doplnenie, nahradenie, zmena poradia, nový odsek, zrušenie odseku, zvýraznenie tučným písmom, podčiarknutím, centrovaním, kurzívou, tučnou kurzívou, riedeným písmom, presun textu, neplatná oprava a ďalšie v súlade s normou STN 88 0410.
          3. Úlohy musia byť vykonané v tom poradí, ako sú vyznačené v predlohe. Úprava textu sa začína na povel a trvá 10 minút.
          4. Po povele na ukončenie práce sa upravený text oddelí od zvyšku 5 prázdnymi riadkami.
          5. Podmienkou účasti v súťaži je splnenie kvalifikačného limitu vyjadreného počtom dosiahnutých bodov v tejto tabuľke:

Súťažné kolo

Minimálny počet dosiahnutých bodov

Školské kolo

určí predseda školskej komisie

Krajské kolo

7 000 bodov

Celoštátne kolo

Určí COK podľa najlepšieho výkonu  krajských kôl a zoradí do počtu limitu  schváleného na CK

1. Celkový počet účastníkov celoštátneho kola je limitovaný počtom žiakov 12.
          2. Postupujúcich žiakov určí celoštátna komisia výberom na základe výsledkov krajského kola.

C. Profesionálne spracovanie informácií – Wordprocessing

1. Úlohou súťažiaceho je profesionálne spracovať externý text podľa vytlačených detailných inštrukcií.
          2. Pracovný čas:

a) krajské kolo 60 minút
          b) celoslovenské kolo 90 minút

1. Úlohy, ktoré sa majú vykonať môžu pozostávať z:

a) formátovanie strany,
          b) formátovanie odseku,
          c) používanie poznámok pod čiarou, hlavičky/päty, číslovanie strán,
          d) používanie stĺpcov, tabuľkových formulárov,
          e) spracovanie tabuliek,
          f) používanie formulárov,
          g) spájanie dokumentov,
          h) vytvorenie obsahu,
          i) vyhľadávanie, vyberanie a triedenie textových častí,
          j) automatické číslovanie na rôznych úrovniach (úprava textu),
          k) používanie ilustrácií v dokumente, doručených v GIF alebo JPEG formáte,
          l) hromadná korešpondencia s dodanou databázou vo formáte .xls,
          m) štýly (úprava, vytvorenie nového, kopírovanie medzi dokumentmi),
          n) export textového dokumentu do iných formátov (napr. PDF, TXT, nižšie verzie aktuálneho dokumentu).

1. Súťažiaci je úspešný, ak v súťažnej disciplíne dosiahol minimálne 50 % z celkového počtu bodov.
          2. Pravidlá rozdelenia bodov sú pripravené koordinátorom súťaže.
          3. Celkový počet účastníkov celoštátneho kola je limitovaný počtom 7.
          4. Ak žiak postupuje vo viacerých disciplínach, jeho účasť je zahrnutá do limitu účastníkov len jednej disciplíny.

Bližšie a podrobnejšie informácie sú uvedené na stránke ŠIOV - štátneho inštitútu odborného vzdelávania TU