• Charakteristika učiva

• Model A sa uplatní vtedy, ak sa pokračuje v činnosti už existujúcej cvičnej firmy, preberá sa jej agenda a nezakladá sa nová cvičná firma.

Obsahová náplň vyučovacích hodín: zoznámenie sa s cvičnou firmou -  predmet činnosti, právna forma, obchodné meno, firemné logo, firemný slogan, pečiatka firmy, podnikateľský plán, zakladacie doklady (spoločenská zmluva, živnostenský list, resp. koncesná listina, výpis z obchodného registra, zmluva  o založení účtu a i.), informácia o dosiahnutých  výsledkoch  cvičnej firmy v minulom období,   postavenie cvičnej firmy  na trhu cvičných firiem, úloha Slovenského centra cvičných firiem (SCCF) informácia o internetovej stránke SCCF, praktická ukážka rubrík internetovej stránky.

Model B sa uplatní vtedy, ak bude so žiakmi 3. ročníka založená nová cvičná firma.  Ak bude v  škole cvičná firma zakladaná po prvýkrát, budeme úzko spolupracovať so Slovenským centrom cvičných firiem a využívať jeho poradenské služby a informácie  na internetovej stránke SCCF.

Obsahová náplň vyučovacích hodín: založenie novej cvičnej firmy - informácia o trhu cvičných firiem, využitie databáz  cvičných firiem z internetovej stránky SCCF, rozhodovanie o predmete činnosti, právnej forme cvičnej firmy, tvorba podnikateľského plánu, návrh a výber obchodného mena, firemného  loga, firemného sloganu, pečiatky firmy, právna stránka založenia novej cvičnej firmy, žiadosť o zápis do obchodného registra pri SCCF, spoločenská zmluva, ohlásenie živnosti, prehlásenie správcu vkladu,  žiadosť o zriadenie účtu, prihláška za platiteľa daní  a odvodov.

Špecifický integrujúci charakter voliteľného predmetu cvičná firma určuje aj charakter učebnej osnovy, ktoré je rámcová, tematické celky sú orientačné, štandardné pojmy majú charakter činností, ktoré bude cvičná firma zabezpečovať.

Zavedenie voliteľného predmetu cvičná firma do učebného plánu školy si vyžaduje splnenie určitých špecifických materiálnych, prevádzkových i personálnych predpokladov.

Cvičná firma môže podľa možností reálnych firiem spolupracovať s firmami v regióne a zabezpečiť si týmto spôsobom aj konzultantov z praxe. Partnerská firma a odborní konzultanti pomáhajú s materiálnym zabezpečením cvičných firiem a dopĺňaním odborných vedomostí priamo od odborníkov z praxe.

Každoročne škola usporiada pre cvičné firmy Kontraktačný deň, cvičné firmy sa zúčastnia regionálneho veľtrhu a veľtrhu s celoslovenskou pôsobnosťou (prípadne medzinárodného veľtrhu).

Pri ukončení práce v cvičnej firme vybraní úspešní žiaci dostávajú doložky k vysvedčeniu  o absolvovaní cvičnej firmy, vystavené pod hlavičkou ŠIOV (Slovenské centrum cvičných firiem) v Bratislave.