• Ekonomická olympiáda

• Na záver kalendárneho roka ešte pripájame pozitívne naladený dokument = výsledky školského kola Ekonomickej olympiády. Čítajte dokonca a odpoveď na otázku, ktorá škola bola v Banskobystrickom kraji najlepšia určite nájdete.

👏 ekon_olymp_kraj_vysledky.pdf​​​​​​​

• Vianočné posedenie

• Dňa 21. 12. 2022 sa na našej škole konalo vianočné posedenie v každej triede. Študenti si pripravili punč, slané i sladké koláčiky a nechýbalo ani typické vianočné ovocie ako sú mandarínky, pomaranče či jablká. V každej jednej triede vládla tá pravá vianočná atmosféra. V triedach sa konali aj rôzne aktivity, napríklad v II. A si žiaci vytvorili snehuliakov z ponožiek, trieda II. B zabavila študentov svojim stoličkovým tancom, do ktorého sa zapojili aj naši štvrtáci a niektorí si pozreli "Vianočnú koledu" od Ch. Dickensa.
            Deň sme si spríjemnili aj vinšom v podaní študentiek z II. A.

Letí anjel s nádielkou, pritom vrtí prdelkou. Letí, letí, hádaj kam? K dobrým ľudom- predsa k vám!
            Kde sa vzal, tu sa vzal, v jedálni už stromček stál.
            Počujete?
            Zvoní, zvoní zvonček malý, Vianoce sú pred dverami,
            Oheň v krbe šepoce , že sú tu zas Vianoce.
            Na stole kapor a iné dobroty, uprostred sviečka a stromček oproti.
            Nech vládne pohoda v dnešný deň sviatočný, nech plný lásky je tento čas vianočný.
            Prajeme Vám fujavicu šťastia, víchricu pohody, závej radosti, len malú vločku všedných starostí a hlavne lavínu zdravia, lásky, úsmevov na tvári a chuť chodiť do školy.
            Hromadu darčekov čo srdce pohladia, rodinu a priateľov čo nikdy nezradia,
            k múdrosti krôčik a k dobrým známkam krok, nádherné Vianoce a šťastný nový rok.

🎄prajú žiaci II. A ..

Dúfame a pevne veríme, že takéto posedenie zopakujeme aj o rok.
            Emma Vantrubová, II. A

• Vianočná Budapešť

• Žiaci našej školy sa v dňoch 6., 9. a 12.decembra zúčastnili poznávacej školskej exkurzie
            v Budapešti.

Spolu so sprievodcom si zúčastnení pozreli a vypočuli zaujímavé informácie o najznámejších budapeštianskych pamiatkach (Námestie hrdinov, Bazilika sv. Štefana, Parlament, Budínsky hradný vrch – Rybárska bašta, Kostol sv. Mateja...) i o samotnom meste a krajine.

V závere exkurzie mali žiaci možnosť navštíviť aj známe vianočné trhy a vychutnať si sviatočnú atmosféru v tejto krásnej maďarskej metropole.

Zájazdu sa zúčastnili triedy I. C, II. A, II. C, III. A, III. C, niekoľko žiakov z I. A a I. B triedy i zopár štvrtákov. Samozrejme, nechýbali ani naši pedagógovia, ktorí na žiakov počas zájazdu dohliadali.

Ďakujeme CK Čekantour za spoluprácu, sprostredkovanie príjemného pobytu a bezpečnej dopravy.

• Fotografie na študentský preukaz z pohodlia domova

• Študentský preukaz je jedným z najdôležitejších dokumentov, ktorý sprevádza ich držiteľa počas celého pobytu na škole. Pomocou bezplatného online fotoeditora si študenti teraz môžu vytvoriť vhodnú fotografiu na svoj školský preukaz.

Fotografia na študentský preukaz má isté parametre, ktoré tento bezplatný nástroj na výrobu fotografií rozoznáva, a preto je vytvorenie takejto fotografie teraz oveľa jednoduchšie. Celý proces môže prebehnúť priamo vo vašej obývačke. Nepotrebujete žiadne špeciálne technológie, bude Vám stačiť len Váš smartphone.

Nahrajte fotku priamo z galérie alebo si urobte novú a nástroj na úpravu fotografií sa postará o jej zarámovanie a prípadné orezanie. Nemusíte sa báť o to, čo je na fotke za vami, editor automaticky odstráni pozadie. Pred fotografovaním si však nezabudnite zložiť akúkoľvek pokrývku hlavy.

Fotografia na študentský preukaz musí spĺňať niekoľko základných kritérií:

• osoba na fotografii sa pozerá do objektívu,
            • hlava je umiestnená v strede fotografie,
            • osvetlenie tváre je rovnomerné.

Bezplatný editor fotografií je jednoduchý, intuitívny a prácu s ním zvládne naozaj každý. Ako na to?

1. V telefóne otvorte webový prehliadač a zadajte odkaz https://passport-photo.online/sk/foto-na-isic-zadarmo
            2. Vyberte „Odfotiť“ alebo jednoducho nahrajte fotografiu z vašej galérie.
            3. Zvoľte možnosť „Stiahnuť“.
            4. Uložte fotografiu.

Každá takto pripravená fotografia môže byť použitá na študentský preukaz, ktorým sa budete identifikovať. Ako môžete vidieť, celý proces prípravy fotografie je mimoriadne jednoduchý a nezaberie vám viac ako minútu!

Program na úpravu a editovanie fotografií nájdete na:

• Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

• Veľké poďakovanie patrí žiakom a učiteľom našej školy, ktorí sa zapojili do piateho ročníka celoslovenskej vianočnej zbierky „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“

Vyzbierané balíčky poputujú na Vianoce do domovov dôchodcov po celom Slovensku a urobia radosť seniorom v týchto zariadeniach, ktorí mnohokrát žiaden darček ani nečakajú.

Vianočnou „krabicou od topánok“,  naplnenou rôznymi darčekmi, prispela každá trieda našej školy i viacerí jednotlivci (žiaci i učitelia).

Krabičky boli včera, 5.12., odovzdané kontaktnej osobe v Banskej Bystrici, následne budú prerozdelené a distribuované do domovov sociálnych služieb na Slovensku.

Všetci zapojení ukázali, že majú veľké srdce, sú empatickí a vážia si našich najstarších – za to si zaslúžia uznanie a srdečné „ďakujem“!

Viac informácii o akcii: https://www.kolkolasky.sk/

• Emócie v marketingu

• V novembri sa naši druháci prvýkrát stretli s aktivitami Mladého podnikavca na workshope Emócie v marketingu. Podľa nich bol workshop dobre odprezentovaný, zaujímavý,  poučný, zábavný, kreatívny, nenudili sa a aj si niečo zapamätali...okrem iného aj emócie radosti, prekvapenia, hnevu, smútku, strachu a znechutenia, ktoré „zažili“ v reklamách...